Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: 40 przypadków i pierwsze analizy epidemiologiczne

Obrazek

W Niemczech potwierdzono już 40 przypadków ASF. Instytut Friedricha Loefflera (FLI) publikuje pierwsze wyniki badań dotyczące szerzącej się zarazy.

Paulina Janusz-Twardowska2 października 2020, 10:26
Jak informuje Instytut Friedricha Loefflera (FLI), wczoraj w Niemczech potwierdzono kolejne dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń w wyznaczonej strefie zakażonej. Oznacza to, że za naszą zachodnią granicą zidentyfikowano już 40 przypadków choroby u dzików.

Wśród szczątek zwierząt, które dały wynik pozytywny i zostały znalezione w pierwszym obszarze zakażonym we wrześniu w okolicach Dorchetal w południowo-zachodniej części Neuzelle w powiecie Oder-Spree były cztery szkielety bez tkanki. FLI szacuje, że musiały one przeleżeć tam około 8 do 10 tygodni, zanim zostały wykryte. Dlatego obecnie przyjmuje się, że epidemia została wprowadzona do regionu już w pierwszej połowie lipca.

Regionalne centrum kryzysowe w Poczdamie przygotowuje plan utworzenie tak zwanej „białej strefy” wokół pierwszego głównego obszaru  zakażonego „Sembten / Neuzelle”. Jest to pas o szerokości co najmniej 5 kilometrów wokół obszaru zakażonego, który ma powierzchnię ponad 200 kilometrów kwadratowych. Strefa ta ma być  zabezpieczona solidnym, odpornym na dziki płotem. Długość ogrodzenia zewnętrznego ma wynosić około 50 kilometrów, a ogrodzenia wewnętrznego około 40 kilometrów. Dobiegają końca przygotowania do budowy. Gdy tylko ta biała strefa zostanie zabezpieczona, rozpocznie się redukcja dzików.

W opinii władz dzik, który został zastrzelony przez myśliwego zaledwie kilometr od polskiej granicy w powiecie Märkisch-Oderland, a następnie uzyskał wynik pozytywny na ASF, jest prawdopodobnie drugim zarzewiem zarazy. Wokół miejsca, w którym upolowano chorego dzika ustalono obszar zakażony o promieniu około trzech kilometrów. Do końca dzisiejszego dnia ma być być całkowicie odseparowany za pomocą elektrycznego pastucha.

Źródło: top agrar
Fot. top agrar


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)