Jesteś w strefie Premium
ASF w Niemczech: czy wirus się rozprzestrzeni?

Czy Niemcom uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF na dalsze obszary kraju? Akcja poszukiwania padliny trwa. Grodzone są coraz większe obszary.
Intensywne poszukiwania padłych dzików w Brandenburgii, na obszarze, w którym pojawił się afrykański pomór świń (ASF) świadczą o dłuższej obecności wirusa w populacji niemieckich dzików. W ostatnich dniach potwierdzono kolejne 9 przypadków ASF w szczątkach zwierząt. Wszystkie stanowiska znajdowały się na wyznaczonym wcześniej obszarze zagrożonym. W sumie w pobliżu Schenkendöbern, gdzie znaleziono pierwszy przypadek, ASF potwierdzono u 29 dzików lub w ich zwłokach.
Wewnątrz strefy są zakazane prace leśne, za to prowadzone są intensywne poszukiwania padliny. W tym celu wykorzystywane są helikoptery z kamerami termowizyjnymi i drony, służbę pełnią przeszkolone zespoły poszukiwawczo-ratownicze, a od poniedziałku poszukiwania szczątków dzików wspierają psie zespoły ze Szlezwiku-Holsztynu i Nadrenii-Palatynatu.
Ponadto każdy, kto znajdzie martwego dzika na obszarze zagrożonym i zgłosi to władzom, otrzyma zwrot kosztów w wysokości 100 euro.
W ruch poszły helikoptery i drony
Niemcy walczą z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń podobnie jak Czesi oraz Belgowie, grodząc teren, w którym pojawił się wirus. Ze względu na nowe znaleziska ASF dodatnich szczątków, pierwotny obszar został powiększony. Elektryczny płot mobilny, oddzielający ma obecnie 58 km długości, a strefa wewnątrz obejmuje 150 km kw. Dopiero gdy znany będzie dokładny zasięg wirusa, mobilne ogrodzenie będzie zastąpione stałym płotem.Wewnątrz strefy są zakazane prace leśne, za to prowadzone są intensywne poszukiwania padliny. W tym celu wykorzystywane są helikoptery z kamerami termowizyjnymi i drony, służbę pełnią przeszkolone zespoły poszukiwawczo-ratownicze, a od poniedziałku poszukiwania szczątków dzików wspierają psie zespoły ze Szlezwiku-Holsztynu i Nadrenii-Palatynatu.
Ponadto każdy, kto znajdzie martwego dzika na obszarze zagrożonym i zgłosi to władzom, otrzyma zwrot kosztów w wysokości 100 euro.
Strefa buforowa
Wokół strefy zakażonej utworzono obszar buforowy o powierzchni 2 300 km kw. Uznawany jest on za wolny od ASF. W obszarze tym obowiązują następujące zasady w zakresie postępowania z tuszami dzików:- zwiększona kontrola tusz,
- system zgłaszania znalezionych tusz,
- pozyskiwanie szczątków przez przeszkolone zespoły poszukiwawcze,
- utworzenie punktów zbiórki padliny i jej utylizacja,
- badanie wirusologiczne wszystkich upolowanych i martwych dzików,
- utworzenie punktów odbioru zwierzyny łownej w celu higienicznego przechowywania i pobierania próbek zdrowej dziczyzny,
- zakaz polowań pędzonych.
Płot na granicy polsko-niemieckiej
Dzięki zmianie przepisów już niebawem na granicy polsko-niemieckiej, na wyznaczonych odcinkach, powstanie stały płot, mający zapobiec przedostawanie się z naszego kraju potencjalnie chorych dzików na teren Niemiec. W budżecie państwa przewidziano na ten cel 720 000 euro. W pierwszej kolejności wsparcie otrzyma szczególnie zagrożony region Sprewa-Nysa, gdzie niebawem ruszy wymiana mobilnego ogrodzenia na stały płot.Kryzys na rynku świń
Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń na terenie Niemiec spowodowało zamknięcie granic dla tamtejszej wieprzowiny na rynkach trzecich, co uderzyło już nie tylko w niemieckich, ale również polskich producentów świń. Jak podkreśla Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa, najważniejsza jest obecnie ochrona stad świń, które pozostają zdrowe.Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa (BMEL) obserwuje reakcję rynków i uspokaja. – Handel wewnątrz UE jest nadal możliwy, a 70% naszego handlu zagranicznego realizujemy w Europie– twierdzi Klöckner.
Co do ewentualnej pomocy na rynku, minister rolnictwa wskazała, że będzie ona musiała być nakierowana na jednostki, które faktycznie ucierpiały z powodu kryzysu ASF. Na razie są możliwe dopłaty do przechowalnictwa i utrzymania płynności finansowej.
Przeczytaj również
afrykański pomór świń w NiemczechASF w Niemczechpłot na granicy z Niemcamiposzukiwania padłych dzików
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora