Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: czy wirus się rozprzestrzeni?

Obrazek

Czy Niemcom uda się powstrzymać rozprzestrzenianie się ASF na dalsze obszary kraju? Akcja poszukiwania padliny trwa. Grodzone są coraz większe obszary.

Paulina Janusz-Twardowska24 września 2020, 12:05
Intensywne poszukiwania padłych dzików w Brandenburgii, na obszarze, w którym pojawił się afrykański pomór świń (ASF) świadczą o dłuższej obecności wirusa w populacji niemieckich dzików. W ostatnich dniach potwierdzono kolejne 9 przypadków ASF w szczątkach zwierząt. Wszystkie stanowiska znajdowały się na wyznaczonym wcześniej obszarze zagrożonym. W sumie w pobliżu Schenkendöbern, gdzie znaleziono pierwszy przypadek, ASF potwierdzono u 29 dzików lub w ich zwłokach.

W ruch poszły helikoptery i drony

Niemcy walczą z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń podobnie jak Czesi oraz Belgowie, grodząc teren, w którym pojawił się wirus. Ze względu na nowe znaleziska ASF dodatnich szczątków, pierwotny obszar został powiększony. Elektryczny płot mobilny, oddzielający ma obecnie 58 km długości, a strefa wewnątrz obejmuje 150 km kw. Dopiero gdy znany będzie dokładny zasięg wirusa, mobilne ogrodzenie będzie zastąpione stałym płotem.
Wewnątrz strefy są zakazane prace leśne, za to prowadzone są intensywne poszukiwania padliny. W tym celu wykorzystywane są helikoptery z kamerami termowizyjnymi i drony, służbę pełnią przeszkolone zespoły poszukiwawczo-ratownicze, a od poniedziałku poszukiwania szczątków dzików wspierają psie zespoły ze Szlezwiku-Holsztynu i Nadrenii-Palatynatu.
Ponadto każdy, kto znajdzie martwego dzika na obszarze zagrożonym i zgłosi to władzom, otrzyma zwrot kosztów w wysokości 100 euro.

Strefa buforowa

Wokół strefy zakażonej utworzono obszar buforowy o powierzchni 2 300 km kw. Uznawany jest on za wolny od ASF. W obszarze tym obowiązują następujące zasady w zakresie postępowania z tuszami dzików:
  • zwiększona kontrola tusz,
  • 
system zgłaszania znalezionych tusz,

  • pozyskiwanie szczątków przez przeszkolone zespoły poszukiwawcze,

  • utworzenie punktów zbiórki padliny i jej utylizacja,
  • 
badanie wirusologiczne wszystkich upolowanych i martwych dzików, 

  • utworzenie punktów odbioru zwierzyny łownej w celu higienicznego przechowywania i pobierania próbek zdrowej dziczyzny,
  • 
zakaz polowań pędzonych.

Płot na granicy polsko-niemieckiej

Dzięki zmianie przepisów już niebawem na granicy polsko-niemieckiej, na wyznaczonych odcinkach, powstanie stały płot, mający zapobiec przedostawanie się z naszego kraju potencjalnie chorych dzików na teren Niemiec. W budżecie państwa przewidziano na ten cel 720 000 euro. W pierwszej kolejności wsparcie otrzyma szczególnie zagrożony region Sprewa-Nysa, gdzie niebawem ruszy wymiana mobilnego ogrodzenia na stały płot.

Kryzys na rynku świń

Pojawienie się afrykańskiego pomoru świń na terenie Niemiec spowodowało zamknięcie granic dla tamtejszej wieprzowiny na rynkach trzecich, co uderzyło już nie tylko w niemieckich, ale również polskich producentów świń. Jak podkreśla Julia Klöckner, niemiecka minister rolnictwa, najważniejsza jest obecnie ochrona stad świń, które pozostają zdrowe.
Tamtejsze Ministerstwo Rolnictwa (BMEL) obserwuje reakcję rynków i uspokaja. – Handel wewnątrz UE jest nadal możliwy, a 70% naszego handlu zagranicznego realizujemy w Europie– twierdzi Klöckner.
Co do ewentualnej pomocy na rynku, minister rolnictwa wskazała, że będzie ona musiała być nakierowana na jednostki, które faktycznie ucierpiały z powodu kryzysu ASF. Na razie są możliwe dopłaty do przechowalnictwa i utrzymania płynności finansowej.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)