Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF w Niemczech nieunikniony

Obrazek

W Brandenburgii powstało ogrodzenie elektryczne o długości około 120 km, aby zapobiec przedostaniu się zakażonych dzików afrykańskim pomorem świń (ASF) z Polski. Mimo tych działań, wiele osób ma wątpliwości czy ogrodzenie powstrzyma wirusa. 

Dorota Kolasińska3 lutego 2020, 12:45
Według jednego z niemieckich rolników Hansa-Christiana Danielsa budowa gigantycznego ogrodzenia na niewiele się zda, gdyż ASF prędzej czy później i tak dotrze do Niemiec. Rolnik utrzymuje 11 tys. świń i już obawia się o drastyczne spadki cen. 

W Niemczech wzrosła panika, gdy wykryto przypadek ASF u padłego dzika zaledwie 12 km od granicy. 
– Nie wiemy dokładnie, ile dzików mamy w Brandenburgii, ale ich liczba wzrosła w ostatnich latach – powiedziała Anja Semmele z brandenburskiego stowarzyszenia łowieckiego. 

30 stycznia br. odbyło się drugie z kolei spotkanie polsko-niemieckiej grupy zadaniowej ds. zwalczania ASF, podczas którego ustalono działania w tzw. „białej strefie”. Podjęto decyzję, że w przygranicznym pasie, zarówno po stronie polskiej i niemieckiej będą prowadzone poszukiwania padłych dzików, ale również odbędzie się depopulacja dzików. 

Niemiecki eksport wieprzowiny do Chin wzrósł o 43% rok do roku w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2019 r. Kraje azjatyckie, w tym Chiny, regularnie nakładają zakazy importu wieprzowiny z regionów, w których wykryto ASF, a niemieccy hodowcy świń mogą ponieść ogromne straty wynikające zarówno ze spadku eksportu, jak i kosztów wynikających z metod walki z chorobą, podobnie jak się to wydarzyło w Polsce i innych krajach dotkniętych chorobą.  

– Trudno jest oszacować, jak wysokie będą szkody dla hodowców świń w Niemczech, ale podejrzewamy, że będzie to co najmniej trzycyfrowa suma w milionach euro - powiedział sekretarz generalny DBV Bernhard Kruesken. Głównymi dostawcami prosiąt z UE dla Niemców są Duńczycy i Holendrzy, a więc i tam będą problemy.
 
Ogrodzenie brandenburskie zostało zbudowane w grudniu i ma być tymczasowe. Kolejne ogrodzenie powstaje w przygranicznym kraju związkowym Saksonii. Póki co na razie w ogrodzeniu nie znaleziono uszkodzeń, które mogłyby spowodować dziki i również nie znaleziono padłych sztuk w pobliżu. 

oprac. dkol na podst. reuters.com


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)