Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: powstaje biała strefa i płoty na granicy z Polską

Obrazek

Niemcy w walce z afrykańskim pomorem świń idą śladami Belgów. Właśnie tworzą białą strefę, by ograniczyć rozprzestrzenianie się zarazy.

Paulina Janusz-Twardowska9 października 2020, 10:06
Krajowe laboratorium referencyjne - Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) - potwierdziło afrykański pomór świń (ASF) u trzech kolejnych dzików. Padlinę zwierząt znaleziono na dwóch obszarach zakażonych: dwa truchła w pobliżu Neuzelle (Oder-Spree) i jedno w Bleyen (Märkisch-Oderland). Obecnie w Brandenburgii stwierdzono łącznie 53 przypadków ASF u dzików. Stada trzody chlewnej są nadal wolne od choroby.

Pomór w Niemczech krąży już kilka tygodni

Zwłoki dzika w powiecie Märkisch-Oderland były w stanie zaawansowanego rozkładu. Zwierzę leżało ukryte w gęstwinie, bardzo blisko miejsca, w którym znaleziono pierwszego dzika z ASF w tym rejonie. FLI szacuje, że dzik padł co najmniej cztery tygodnie temu. Oznacza to, że wirus zaczął już krążyć w tamtejszej populacji dzików – odstrzelony, pierwszy dzik w okolicy Bleyen ze zdiagnozowanym ASF zakaził się kilka lub kilkanaście dni wcześniej – podczas patroszenia myśliwy wykrył podejrzane zmiany narządowe, więc wysłał próby badań.

Budowa białej strefy

W międzyczasie Brandenburgia rozpoczęła już drugą fazę planu kontroli epidemii. Po pierwszych intensywnych poszukiwaniach padliny rozpoczęto budowę stałego ogrodzenia wokół pierwszego obszaru Sempten / Neuzelle. Celem jest utworzenie „białej strefy”.  Jest to pas o szerokości około 5 km, który niczym półkole otacza obszar zakażony w dzielnicach Odra-Sprewa, Sprewa-Nysa i Dahme-Spreewald. „Biała strefa” obejmuje łączną powierzchnię około 285 kilometrów kwadratowych.

Strefę ograniczają dwa solidne ogrodzenia wykonane z siatki węzłowej, wewnętrzne o długości około 40 km i zewnętrzne o długości ponad 50 km. To zewnętrzne ogrodzenie jest budowane z uwzględnieniem struktury krajobrazu i obszarów bytowania tamtejszych stad dzików.

Najpierw budowane jest ogrodzenie zewnętrzne, a następnie wewnętrzne. W wytyczenie zewnętrznego ogrodzenia zaangażowani byli miejscowi myśliwi i rolnicy. Budowa płotu o wysokości 120 cm i przymocowanego do stabilnych drewnianych słupków, potrwa kilka tygodni.

Plan belgijski w Niemczech

Koncepcja „białej strefy” została opracowana w Belgii w 2018 roku. Tam, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń na zachód, władze postawiły solidne ogrodzenia w kierunku granicy francuskiej. W tym samym czasie Francja ustanowiła własny system ogrodzeń, dzięki czemu utworzono korytarz, który można było w dużej mierze chronić przed dzikami dzięki intensywnym polowaniom.

W tworzonej obecnie „białej strefie” w Brandenburgii przeprowadzono już intensywne poszukiwania martwych dzików. Jak dotąd nie odkryto tam przypadków ASF. Jeśli przypadki ASF zostaną wykryte poza istniejącym obszarem zakażonym biała strefa zostanie powiększona.

Płot na granicy polsko-niemieckiej

Jednocześnie do tworzenia „białej strefy”, wzdłuż Odry i Nysy po stronie niemieckiej, po polskiej stronie ma również powstać solidne ogrodzenie ochronne, tak aby żadne zakażone zwierzęta nie mogły przekroczyć granicy - twierdzi Minister Ochrony Konsumentów w Brandenburgii Ursula Nonnemacher. Budowa po stronie niemieckiej rozpoczęła się w dzielnicy Spree-Neisse 24 września 2020 roku. Jak dotąd pierwsze cztery kilometry płotu wzdłuż Nysy zostały zbudowane przez państwowe przedsiębiorstwo leśne, które odpowiada łącznie za około jedenaście kilometrów ogrodzenia do autostrady federalnej nr. 15. Stałe ogrodzenie powstanie również wzdłuż granicy powiatu Sprewa-Nysa. Budowa rozpoczęła się wczoraj. Przygotowania do grodzenia idą pełną parą także w dzielnicy Odra-Sprewa.


Źródło: ISN, MSGiV Brandenburg
Foto: ISN


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)