Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Niemczech: większe premie za odstrzał dzików

Obrazek

Sypią się przypadki ASF w Brandenburgii. Poczdam intensyfikuje polowania, zwiększając premie za odstrzelonego dzika.

Paulina Janusz-Twardowska8 października 2020, 09:41
Wczoraj w Niemczech potwierdzono 50. przypadek afrykańskiego pomoru świń. Szczątki ostatniego dzika znaleziono w pierwszej strefie zakażonej w Brandenburgii. Stada świń pozostają wolne od choroby.

Zdaniem Axela Vogela ministra rolnictwa i środowiska Brandenburgii, w związku z ASF należy w tej chwili zmniejszyć populację dzików w landzie. W związku z powyższym sztab kryzysowy w Poczdamie zadecydował, że podniesie premie za odstrzał dzików na obszarze zagrożonym oraz w strefie buforowej, gdy tylko zostaną one wznowione. Pomimo rekordowego odstrzału 102 131 dzików w roku łowieckim 2019/20 i wypłaty premii w wysokości ponad 1,4 mln euro, populacja tych zwierząt jest wciąż zbyt duża.

Za dziki w wadze do 30 kg dodatkowa premia wynosi 30 €, za cięższe 50 €. Po odstrzale, pobierane są próbki i przekazywane do laboratorium referencyjnego, a zwłoki unieszkodliwiane. Upolowane dziki są gromadzone w centralnych punktach zbiórki ustanowionych przez nadleśnictwo Brandenburgii.

Premie są wypłacane osobom uprawnionym do polowania w wyznaczonych regionach. Finansowanie przejmuje Ministerstwo Rolnictwa.

Rozporządzenie wchodzi w życie z chwilą zniesienia dotychczas obowiązującego zakazu polowania na terenach wyznaczonych jako zagrożone. We wszystkich innych okręgach łowieckich w Brandenburgii do końca roku łowieckiego 2020/2021 obowiązują dotychczasowe przepisy dotyczące premii za polowanie.

Źródło: top agrar
Fot. Agrarfoto


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)