Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: W oczekiwaniu na decyzję z Brukseli

Obrazek

Decyzji Brukseli jeszcze nie ma, ale ma być i to pozytywna. Przedstawiciele ministerstwa rolnictwa odpowiadali wczoraj w Sejmie na pytania o program dla rolników poszkodowanych przez afrykański pomór świń.

15 grudnia 2016, 14:16

To kolejne już posiedzenie sejmowej komisji rolnictwa poświęcone problemowi ASF, na które zostali zaproszeni rolnicy. Ich główne pytania dotyczyły terminów rozpoczęcia obiecanych programów pomocy dla hodowców trzody chlewnej.

Cześciowy sukces

Obecny na sali wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki powiedział, że cały czas negocjowany jest w Komisji Europejskiej program pomocy za straty poniesione przez hodowców do końca listopada oraz dla gospodarstw, które zdecydują się przestać utrzymywać świnie.

– Jeśli chodzi o straty poniesione do końca listopada z odpowiedzi jaką otrzymaliśmy 9 grudnia od komisarza Hogana wynika, że jest przygotowywana pozytywna odpowiedź. Jeśli chodzi o rekompensaty za zaprzestanie utrzymywania świń to decyzja nie jest jeszcze podjęta – powiedział wiceminister Bogucki.

Rekompensaty mają wyrównać rolnikom straty za niższe ceny skupu świń pochodzących ze stref występowania ASF. Będą one zależały od wagi tucznika. Dopłata do skupu sztuki ważącej do 120 kg ma wynosić 1 zł/kg, za świnie od 120 do 135 kg 1,5 zł/kg. Z kolei za przerośnięte tuczniki dopłata ma wynosić 2 zł/kg.

Trzy propozycje wsparcia

Ministerstwo rolnictwa zgłosiło również Komisji Europejskiej jak zamierza wykorzystać pomoc z tzw. pakietu lipcowego, z którego Polska otrzymała 22 mln euro.

– Jedno działanie to pomoc gospodarstwom, które będą inwestować w remont stada loch, czyli zakup loszek hodowlanych i knurów hodowlanych. Proponujemy, aby gospodarstwa małe, które mają od 10 do 200 loch, mogły skorzystać z dotacji na remont stada – powiedział wiceminister Bogucki.

Drugie działanie związane jest bezpośrednio ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń.

– Chcemy zrekompensować z tych środków przyszłe straty, czyli te, które powstały po 1 grudnia. Dotyczyć to będzie gospodarstw położonych w strefach występowania ASF – mówił Jacek Bogucki.

Trzecie działanie będzie dotyczyć pomocy dla sektora wołowiny. – Te trzy propozycje chcemy złożyć i zrealizować w najbliższym półroczu – powiedział wiceminister Bogucki.

Bioasekuracja i restrykcje są potrzebne

Wiele zastrzeżeń rolników dotyczyło potrzeby wprowadzania zasad bioasekuracji oraz dodatkowych obowiązków dla hodowców trzody chlewnej. 

– Te restrykcyjne przepisy dotyczące zgłaszania świń w IRZ, w zakresie świadectw pochodzenia i znakowania, służą temu, aby zabezpieczyć polską hodowlę przed kolejnymi ogniskami  ASF. Podobnie jak program bioasekuracji oraz redukcji pogłowia dzików – tłumaczył wiceminister Jacek Bogucki.

Przedstawiciel rządu poinformował również o przyjęciu przez rząd „Programu Rozwoju Głównych Rynków Rolnych”. Jednym z jego elementów jest rynek wieprzowiny. Jego celem jest samowystarczalność kraju w produkcji wieprzowiny.   wk

Fot. KurekWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)