Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Polsce oznacza większy import mięsa i eksport zboża

Obrazek

- Sytuacja, w której obszar całego kraju stanie się strefą ASF oraz nie zostaną poluzowane ograniczenia w handlu mięsem na tych terenach, będzie bardzo dotkliwa dla całego łańcucha produkcji mięsa wieprzowego w Polsce - Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego, Bank Zachodni WBK.

Grzegorz IgnaczewskiAnna Kurek28 stycznia 2018, 08:22
ASF w Polsce oznacza większy import mięsa i eksport zboża

Sytuacja, w której obszar całego kraju stanie się strefą ASF oraz nie zostaną poluzowane ograniczenia w handlu mięsem na tych terenach, będzie bardzo dotkliwa dla całego łańcucha produkcji mięsa wieprzowego w Polsce. Będzie to w praktyce oznaczało wstrzymanie sprzedaży zagranicznej. W rezultacie nastąpi spadek opłacalności zarówno na poziomie producentów trzody jak i zakładów mięsnych. Dla dużej części rolników rezultatem będzie wycofanie się z produkcji trzody. Można spodziewać się, że w konsekwencji znacząco zwiększy się import wieprzowiny.
Powyższy czarny scenariusz będzie dotkliwy również dla przemysłu paszowego. Z danych IERiGŻ wynika, że w Polsce produkuje się rocznie ponad 2 mln t pasz dla trzody chlewnej, co stanowi 20% łącznej krajowej produkcji pasz.
Spadek produkcji wieprzowiny w naszym kraju, spowodowałby prawdopodobnie wzrost w innych krajach. W rezultacie więcej krajowego zboża trafiłoby na eksport, do innych państw UE.  Decydującą kwestią byłaby gwałtowność rozwoju sytuacji. Jeśli wirus będzie się rozprzestrzeniał wolno, to przedsiębiorstwa w Polsce będą samoczynnie zmieniać sposób zagospodarowania zboża.

Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego, Bank Zachodni WBK


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)