Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – w powiecie parczewskim zabito i zutylizowano ponad 9 tys. świń

Obrazek

 – Na niewielkim terenie żyje dużo wrażliwych na ASF zwierząt. Wirus ma się na czym namnażać – mówi o kolejnych ogniskach na Lubelszczyźnie Anna Gołacka – powiatowy lekarz weterynarii w Parczewie.

Anna Kurek19 sierpnia 2018, 06:00
W powiecie parczewskim od kilku tygodni szaleje wirus ASF. Ile stwierdziliście ognisk?
Anna Gołacka: W 2017 r. mieliśmy 3 ogniska w niewielkich stadach. Wtedy udało się wyciszyć pomór. Sytuacja dramatycznie się pogorszyła wiosną. W tym roku na terenie pow. parczewskiego odnotowaliśmy już 18 ognisk.

Ile liczyły one świń?
A.G.: W ogniskach było w sumie ok. 8 tys. świń. Wszystkie zostały zlikwidowane. Musieliśmy zatrzymać produkcję jeszcze w 5 gospodarstwach kontaktowych. W sumie dotychczas zabiliśmy ok. 9 tys. zwierząt. To bardzo dużo. 

Skąd ten gwałtowny wysyp?
A.G. Pomór pojawił się w miejscach, w których jest – jak na nasz region – dużo świń, np. w miejscowości Dawidy, ...

Zapraszamy do lektury całego wywiadu z Anną Gołacką, powiatowym lekarzem weterynarii w Parczewie w woj. lubelskim we wrześniowym wydaniu "top świnie". 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)