Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w Poznaniu - zakażonego dzika znaleziono na Umultowie

1 marca br na poznańskim Umultowie znaleziono padłego dzika. 10 marca roku służby weterynaryjne potwierdziły, że padły dzik znaleziony na terenie Poznania był zakażony ASF. 

12 marca 2022, 12:12

Pierwszy dzik z ASF w Poznaniu

Pierwsze sygnały, że dziki występujące na północnym terenie Poznania mogą być zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń pojawiły się w lutym. Wówczas jednak Inspekcja Weterynaryjna nie potwierdziła tych doniesień.  ​Jednakże po zbadaniu truchła dzika znalezionego w dzielnicy Umultowo dnia 1 marca 2022 roku, okazało się, że zwierzę było chore.

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Źródło: bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/ (screen mapy)

Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał rozporządzenie

Być może to ognisko nie ma wielkiego znaczenia gospodarczego, skoro znajduje się na terenie miasta i jego przedmieść, gdzie nie produkuje się trzody chlewnej, ale sytuacja wydaje się niepokojąca. Region ten już znajduje się w strefie różowej, ponieważ 18 miesięcy temu na terenie pow. obornickiego znaleziono pojedynczego dzika padłego z powodu ASF.

W związku z powyższym powiatowy lekarz weterynarii w Poznaniu wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń) u dzików na terenie powiatu poznańskiego Jako obszar skażony objęte zostały tereny miasta Poznania oraz Czerwonaku i Koziegłów.

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Fot. PixabayWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)