Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF w wielkopolskich Więckowicach - potwierdzone informacje

Obrazek

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu, Grzegorz Wegiera, potwierdza. Mamy afrykański pomór świń w Wielkopolsce!

Anna Kurek6 kwietnia 2020, 10:03
– Pierwsze wyniki dodatnie uzyskaliśmy w piątek popołudniu w poznańskim ZHW, jednak oficjalne potwierdzenie ASF w tym stadzie z Laboratorium Referencyjnego przyszło wczoraj (w niedzielę 5 kwietnia) popołudniu – mówi Grzegorz Wegiera, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Poznaniu. 

W zainfekowanej afrykańskim pomorem świń fermie w wielkopolskich Więckowicach były (stan na sobotę 4 kwietnia) 10 tys. 74 świnie. Stado zostało wytypowane jako kontaktowe z fermą w Niedoradzu w województwie lubuskim, w której zaraza pojawiła się kilka dni temu. Do Więckowic trafiały stamtąd prosięta.

Dziś rozpoczęły się gorączkowe prace mające wygasić ognisko. Jak informuje Grzegorz Wegiera rano z Poznania do Więckowic wyjechała grupa mająca oszacować wartość zwierząt oraz sporządzić protokoły. Lekarz podkreśla, że wszelkie działania są utrudnione w związku z epidemią koronawirusa.

Wegiera uważa ponadto, że jest duże prawdopodobieństwo, że region, który dotychczas nie był dotknięty restrykcjami związanymi z ASF zostanie objęty niebieską strefą. 

Aktualnie służby weterynaryjne są w trakcie dalszego wyjaśniania odnośnie do przemieszczania zwierząt. Na dziś nie ma informacji, aby świnie z Więckowic, czy Niedoradza trafiały w inne miejsca w Wielkopolsce. 

O sytuacji związanej z ASF w Wielkopolsce będziemy informować Was na bieżąco.

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy