Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

ASF u dzika w województwie pomorskim

Dziki zarażone afrykańskim pomorem świń przekroczyły granicę województwa warmińsko-mazurskiego i dotarły do woj. pomorskiego. Dowodem na to jest odstrzelony dzik w miejscowości Marzęcino w woj. pomorskim.
Dorota Kolasińska25 maja 2020, 13:45
W powiecie nowodworskim w miejscowości Marzęcino w woj. pomorskim odstrzelono dzika, który według tabeli przypadków Głównego Inspektoratu Weterynarii miał 24 miesiące i ważył 35 kg.

Próbki do badań pobrano 13 maja, a 15 maja potwierdzono wynik dodatni testu na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Niestety jedynie kwestią czasu było przekroczenie granicy województw przez dziki, gdyż w woj. warmińsko-mazurskim skala populacji dzików zdrowych i zarażonych nie wygląda jakby malała.

Według najnowszej tabeli przypadków (badania w dniach 15-21 maja) w ciągu jedynie 6 dni potwierdzono 32 przypadki u dzików w woj. warmińsko-mazurskim…

Jednak rekordy liczby przypadków w ostatnich tygodniach, gdzie ASF rozszalał się na dobre bije województwo lubuskie – wykryto kolejne 35 przypadków. Zdecydowanie mniej dzików chorych na ASF znaleziono/odstrzelono w woj. mazowieckim, podlaskim i w Wielkopolsce. Na Lubelszczyźnie wynik dodatni badań w kierunku ASF potwierdzono w 19 przypadkach.


Na mapie ASF na stronie GIW (jeszcze nie jest dostępna tabela przypadków) zaznaczono nowe punkty oznaczające potwierdzenie ASF u padłego/odstrzelonego zwierzęcia (2401-2487) – a wśród nich kolejne przypadki w woj. dolnośląskim i podkarpackim (blisko granicy z woj. świętokrzyskim).


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy