Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

ASF u dzika w województwie pomorskim

Dziki zarażone afrykańskim pomorem świń przekroczyły granicę województwa warmińsko-mazurskiego i dotarły do woj. pomorskiego. Dowodem na to jest odstrzelony dzik w miejscowości Marzęcino w woj. pomorskim.
Dorota Kolasińska25 maja 2020, 13:45
W powiecie nowodworskim w miejscowości Marzęcino w woj. pomorskim odstrzelono dzika, który według tabeli przypadków Głównego Inspektoratu Weterynarii miał 24 miesiące i ważył 35 kg.

Próbki do badań pobrano 13 maja, a 15 maja potwierdzono wynik dodatni testu na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń. Niestety jedynie kwestią czasu było przekroczenie granicy województw przez dziki, gdyż w woj. warmińsko-mazurskim skala populacji dzików zdrowych i zarażonych nie wygląda jakby malała.

Według najnowszej tabeli przypadków (badania w dniach 15-21 maja) w ciągu jedynie 6 dni potwierdzono 32 przypadki u dzików w woj. warmińsko-mazurskim…

Jednak rekordy liczby przypadków w ostatnich tygodniach, gdzie ASF rozszalał się na dobre bije województwo lubuskie – wykryto kolejne 35 przypadków. Zdecydowanie mniej dzików chorych na ASF znaleziono/odstrzelono w woj. mazowieckim, podlaskim i w Wielkopolsce. Na Lubelszczyźnie wynik dodatni badań w kierunku ASF potwierdzono w 19 przypadkach.


Na mapie ASF na stronie GIW (jeszcze nie jest dostępna tabela przypadków) zaznaczono nowe punkty oznaczające potwierdzenie ASF u padłego/odstrzelonego zwierzęcia (2401-2487) – a wśród nich kolejne przypadki w woj. dolnośląskim i podkarpackim (blisko granicy z woj. świętokrzyskim).Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)