Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – wirus w Mołdawii i na Węgrzech

Obrazek

Afrykański pomór świń (ASF)  ponownie zdiagnozowany został w niewielkiej, przydomowej zagrodzie w Mołdawii. Wirusa wykryto również u padłego dzika na północy Węgier. 

Anna Kurek4 maja 2018, 06:00
Wygląda na to, że wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) poczyna sobie w najlepsze nie tylko na naszym terytorium. Z chorobą nie mogą poradzić sobie również mołdawskie służby weterynaryjne. Pod koniec kwietnia oficjalnie potwierdzono tam kolejne ognisko tej niebezpiecznej choroby. 
W zainfekowanej chlewni w miejscowości Palanca, w regionie Voda, utrzymywanych było w sumie jedynie 9 zwierząt. Chlewnia mieści się ok. 2 km od granicy z Ukrainą. Jak poinformowały mołdawskie służby weterynaryjne, wszystkie świnie wykazywały objawy charakterystyczne dla afrykańskiego pomoru świń.

Przypomnijmy, że w tym samym czasie węgierska weterynaria potwierdziła oficjalnie  pierwszy przypadek zakażenia wirusem ASF dzika. Martwe zwierzę zostało znalezione na północy kraju. Zdaniem ekspertów do zakażenia mogło dojść poprzez żywność pozostawioną przez zagranicznych pracowników, np. ze wschodu.   aku


1 z 2
ASF – przypadek na Węgrzech – lokalizacja, źródło: OIE

ASF – przypadek na Węgrzech – lokalizacja, źródło: OIE

2 z 2
ASF – ognisko w Mołdawii – lokalizacja, źródło: OIE

ASF – ognisko w Mołdawii – lokalizacja, źródło: OIE

Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)