Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF wykryty w stadzie świń domowych w Brandenburgii

Obrazek

U naszych zachodnich sąsiadów ASF nie daje o sobie zapomnieć. Wirus został wykryty w stadzie świń w powiecie Spree-Neiße w Brandenburgii.

Dominika Mulak1 marca 2023, 14:25
W Brandenburgii rozprzestrzenia się afrykański pomór świń. W ubiegłym tygodniu chorobę wykryto u martwego dzika w mieście Cottbus. Teraz wirus ASF został potwierdzony w stadzie świń w powiecie Spree-Neiße. Jak poinformowało tamtejsze Ministerstwo Ochrony Konsumentów, ognisko dotyczy stada liczącego 11 zwierząt. Początkowo wirus został wykryty przez laboratorium państwowe w Berlinie-Brandenburgii. Wczoraj krajowe laboratorium referencyjne, Friedrich Loeffler Institute (FLI), potwierdziło podejrzenie ASF.
Dotknięte chorobą stado, które 28 lutego zostało zutylizowane, znajduje się w południowej części powiatu Spree-Neiße w bezpośrednim sąsiedztwie granicy z Saksonią. Obecnie trwają badania mające na celu ustalenie przyczyny przedostania się patogenu do chlewni. Urząd weterynaryjny jest wspierany przez państwową służbę kontroli chorób zwierząt. Centrum kryzysowe kraju związkowego Brandenburgii jest również w stałym kontakcie z powiatowym urzędem weterynaryjnym.

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa biologicznego!

W związku z zaistniałą sytuacją sekretarz stanu ds. ochrony konsumentów Brandenburgii dr Antje Töpfer ponownie zaapelowała do wszystkich hodowców trzody chlewnej w regionie, a w szczególności do wszystkich małych gospodarstw zajmujących się hodowlą świń, o ścisłe przestrzeganie zalecanych środków bezpieczeństwa biologicznego, w celu zapobieżenia kolejnym ogniskom.
Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Envato Elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)