StoryEditor

ASF wymusza nowe rygory

Separacja świń od innych zwierząt, zakaz skarmiania na świeżo trzody zielonkami i ziarnem pochodzącym ze stref niebieskich i czerwonych. To tylko niektóre zakazy wprowadzone przez MRiRW. Jakie jeszcze obostrzenia dotkną rolników?
21.07.2017., 13:07h
Gdy zamykaliśmy sierpniowy numer „top agrar Polska”, w kraju odnotowano już 54 ogniska afrykańskiego pomoru świń, w tym jedno w profesjonalnej tuczarni, gdzie znajdowało się ponad tysiąc zwierząt. Oznacza to, że wdrożone dotąd przez władze działania nie przyniosły oczekiwanego efektu – zaraza szerzy się nadal. Ministerstwo Rolnictwa podejmuje więc kolejne kroki – zaostrza minimalne wymogi odnośnie do utrzymania świń w strefach ASF, przez wprowadzenie zmian w rozporządzeniu ws. środków podejmowanych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń oraz w programie bioasekuracji.

Najwięcej kontrowersji budzą zapisy w noweli, które ograniczają na obszarze zagrożenia wykorzystanie własnego zboża czy słomy do produkcji świń. Zakazuje ona karmienia trzody chlewnej zielonką i ziarnem oraz stosowania słomy pochodzącymi ze stref czerwonej i niebieskiej, chyba że zostaną one poddane procesom unieszkodliwiającym wirus ASF lub są składowane w miejscu niedostępnym dla dzików. Okres magazynowania w przypadku zielonki i ziarna wynosi 30 dni, a w przypadku słomy 90 dni.

Tylko dla redakcji „top agrar Polska” Ministerstwo Rolnictwa wyjaśnia ten zapis:
„Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) wykazuje wyjątkową oporność na działanie czynników środowiskowych, co tym samym przejawia się zdolnością do długiego okresu przeżywalności wirusa w środowisku. W związku z faktem, że wysoka temperatura przyczynia się do inaktywacji wirusa, pożądane byłoby poddanie zbóż czy słomy procesom suszenia w wysokiej temperaturze. W przypadku, kiedy nie jest możliwe zastosowanie takiego procesu, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu gospodarstw pozyskujących zboże i słomę z własnych upraw, na podstawie strategii przekazanej przez Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (DG SANTE) szacuje się, że w wyniku naturalnych procesów wentylacji w środowisku o niskiej wilgotności przez 30 dni w przypadku zboża i 90 dni w przypadku słomy, może dojść do inaktywacji wirusa ASF. Jeżeli zboże pozyskiwane jest ze źródeł komercyjnych, i zostało poddane uprzednio profesjonalnym procesom suszenia, nie powinno stanowić potencjalnego wektora szerzenia się choroby."
pj-t

Więcej o wymaganiach, jakie muszą spełnić producenci świń w strefach związanych z ASF i do czego mogą doprowadzić nowe regulacje piszemy w najnowszym wydaniu „top świnie”. Zapraszamy do lektury od strony 4.

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 19:15