Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – zaraza szerzy się za naszą wschodnią granicą

Obrazek

W Polsce afrykański pomór świń (ASF) od kilku miesięcy pozostaje aktywny jedynie w populacji dzików. Inaczej sprawa wygląda za naszą wschodnią granicą. Tam choroba nieźle sobie poczyna również  w chlewniach.

Anna Kurek14 lutego 2017, 10:42

Nasza redakcja dotarła do informacji z systemu informatycznego ADNS (Animal Disease Notification System), w których potwierdzone zostały kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń u świń, na terytorium Ukrainy w 2017 r. Do 8 lutego br. stwierdzono tam łącznie 22 ogniska ASF u świń. Kolejnych pięć nowych ognisk choroby zlokalizowanych było w obwodach: chersońskim, kijowskim oraz ługańskim. Zainfekowane gospodarstwa utrzymywały od 2 do 15 świń.

W ogniskach choroby oraz w obszarach wyznaczonych wokół tych ognisk wdrożono środki zwalczania ASF, w tym zakopano zwłoki padłych i zabitych świń oraz zakazano przemieszczania zwierząt.

Jednak zaraza dotarła do chlewni nie tylko na Ukrainie. Służby weterynaryjne Litwy również donoszą o pierwszym w tym roku ognisku ASF u świń. Zakażone gospodarstwo znajduje się w okręgi poniewskim, rejonu birżańskiego w miejscowości Wobolniki. Tam 2 lutego potwierdzono ASF w "stadzie" 3 świń. Od początku pojawienia się choroby na Litwie odnotowano w sumie już 39 ognisk ASF u świń.

Jeszcze bardziej niepokojące informacje napływają z Łotwy. Tamtejsze służby weterynaryjne potwierdziły w tym roku już dwa ogniska ASF w chlewnich. Pierwsze 13 stycznia br. w gminie Krimulda, gdzie w gospodarstwie znajdowało się ponad 5 tys. świń. Drugie ognisko, wtórne do pierwszego, łotewska weterynaria potwierdziła 7 lutego br. w gminie Salaspils. W tej chlewni znajdowało się prawie 10 tys. świń. Od początku pojawienia się ASF na Łotwie tamtejsza weterynaria odnotowała już 47 ognisk.   aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy