Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – zmiany w kolorach i nazewnictwie stref

Poprzednia decyzja Komisji Europejskiej dot. środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń utraciła moc i 21 kwietnia br. została zastąpiona nowym rozporządzeniem. Zmienia się nazewnictwo stref i kolorystyka obszarów, na których wstąpił ASF. 
Dorota Kolasińska28 kwietnia 2021, 10:48
Zmiany dotyczą nazewnictwa stref i ich kolorów, bowiem zgodnie z nowym rozporządzeniem w załączniku określone zostały obszary objęte ograniczeniami I, II i III, gdzie obszar objęty ograniczeniami I stanowi dotychczasowy obszar ochronny, obszar objęty ograniczeniami II stanowi dotychczasowy obszar objęty ograniczeniami, a obszar objęty ograniczeniami III stanowi dotychczasowy obszar zagrożenia.

Zmiana regionalizacji stref


Zgodnie z rozporządzeniem z dn. 27 kwietnia br. wynegocjowano z KE, że niektóre obszary wymienione dotychczas w cz. III załącznika do decyzji 2014/709/UE zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II (obszar objęty ograniczeniami). Przeniesienie obszarów dotyczy gmin w powiecie ostródzkim i oleckim. 
Wynegocjowano także zmniejszenie zasięgu obszaru objętego ograniczeniami II w woj. mazowieckim, podlaskim oraz wielkopolskim, poprzez przeniesienie tych obszarów do obszaru objętego ograniczeniami I (obszaru ochronnego)

Nowe kolory


Zamieszanie nastąpi także w kolorystyce stref, gdyż należy je ujednolicić w całej UE. W związku z tym strefa żółta będzie strefą niebieską, strefa czerwona będzie różową, strefa niebieska będzie czerwona. Zmiany pojawią się także na mapie ASF udostępnionej na stronie GIW. Poniżej zrzuty ekranu z tego, jak obecnie wygląda Polska i UE w nowej szacie kolorystycznej. Można podejrzewać, że zmiany, mimo, że niewielkie, będą wywoływały lekkie zamieszanie. 
oprac. dkol na podst. wetgiw.gov.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ