Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF – niebezpiecznie przybywa nowych przypadków

Obrazek

Przełom roku 2017 i 2018 minął z rosnącą w zastraszającym tempie liczbą nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików na terytorium Polski. Inspekcja Weterynaryjna informuje o kolejnych 45 nowych przypadkach!

Anna Kurek2 stycznia 2018, 09:57
Rozprzestrzenianie się afrykańskiego pomoru świń ASF w populacji dzików przypomina rozpędzoną kulę śnieżną. Z każdym tygodniem, bądź nawet dniem docierają do nas szalenie niepokojące informacje o coraz większej liczbie nowych przypadków tej niebezpiecznej choroby u dzikich zwierząt. 

Inspekcja Weterynaryjna na przełomie roku poinformowała o kolejnych 44 przypadkach ASF. Wygląda na to, że choroba rozwija się w najlepsze na terenie 4 województw. Nowe przypadki zlokalizowane były w nastepujących obszarach: 

województwo warmińsko-mazurskie:
– powiat ełcki, gmina Kalinowo,
– powiat bartoszycki, gmina Górowo Iławieckie.

województwo podlaskie:
– powiat sejneński, gmina Krasnopol,
– powiat grajewski, gmina Rajgród.

województwo lubelskie:
– powiat bialski, gmina Łomazy, Piszczac, Międzyrzec Podlaski, Drelów, Tuczna
– powiat łukowski gmina Łuków,
– powiat włodawski, gmina Wyryki, Włodawa, Wola Uhurska,
– powiat chełmski, gmina Sawin.

województwo mazowieckie:
– powiat Piaseczno, gmina Konstancin Jeziorna, Góra Kalwaria
– powiat nowodworski, gmina Czosnów
– powiat warszawski, gmina Izabelin, Leszno,
– powiat legionów, gmina Wieliszew, Jabłonna,
– powiat łosicki, gmina Platerów, Sarnaki,
– miasto stołeczne Warszawa.

Najwięcej nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików stwierdzonych zostało w województwach mazowieckim i lubelskim. W sumie mamy już zatem oficjalnie potwierdzonych 877 przypadków tej choroby u dziko żyjących zwierząt.  

Na uwagę zasługuje pierwszy przypadek w powiecie bartoszyckim, gminie Górowo Iławieckie ponieważ jest to obszar niedaleko Obwodu Kaliningradzkiego. Padły dzik został znaleziony ok. 5 km od granicy z Federacja Rosyjską.  aku

ZOBACZ AKTUALNĄ MAPĘ ASF!


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)