Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Będą świadectwa zdrowia dla świń w strefie

Obrazek

Będą obowiązkowe świadectwa zdrowia przy przemieszczaniu świń ze strefy występowania ASF. Ministerstwo rolnictwa przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie, który na dniach powinien wejść w życie.

22 sierpnia 2016, 13:46

Kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń zmusiły do szukania rozwiązań prawnych, które pomogłyby w zatrzymaniu wirusa. Ministerstwo rolnictwa opracowało projekt rozporządzenia dotyczący środków podejmowanych w związku z występowaniem ASF. Jego celem jest umożliwienie zwiększenia kontroli Inspekcji Weterynaryjnej na obszarach objętych ograniczeniami poprzez wprowadzenie obowiązku zaopatrywania przesyłek świń w świadectwa zdrowia na obszarze ochronnym.

Rozporządzenie gotowe

W projekcie rozporządzenia zapisano obowiązek „zaopatrywania świń przemieszczanych na obszarze ochronnym, obszarze objętym ograniczeniami lub obszarze zagrożenia oraz tych obszarów poza te obszary do miejsca położonego na terytorium RP w świadectwa zdrowia wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii na podstawie badania klinicznego świń przeprowadzonego nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem tych świń”.  

Zdaniem ministerstwa rolnictwa wprowadzone środki wynikają z konieczności ograniczenia ryzyka przeniesienia choroby do innych gospodarstw, w których są utrzymywane świnie, co może się przyczynić do zmniejszenia ewentualnych strat dla hodowców i producentów świń, wynikające z wysokiej śmiertelności świń zakażonych ASF.

Tryb pilny

Projekt rozporządzenia został w pilnym trybie przesłany do konsultacji międzyresortowych. Ze względu na szczególny charakter sprawy i konieczność pilnego wdrożenia środków umożliwiających kontrole oraz wczesne wykrycie zakażeń wirusem dokument ma wejść w życie dzień po podpisaniu. 

Z danych ministerstwa rolnictwa wynika, że rozporządzenie dotknie 3000 stad świń na obszarze ochronnym, w których trzymanych jest 240 tysięcy sztuk zwierząt.

Świadectwa w całym kraju

Z podobnym postulatem, ale idącym jeszcze dalej, wystąpił samorząd lekarzy weterynarii. Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna zażąda bowiem przywrócenia obowiązkowych świadectw zdrowia na terenie całego kraju dla wszystkich przemieszczanych świń oraz przesyłek surowego mięsa wieprzowego. – Bez przywrócenia tego, niefrasobliwie zniesionego przez poprzedni rząd obowiązku, nie uda się zatrzymać afrykańskiego pomoru świń – powiedział Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.    wk
Fot. SierszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)