Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Będzie pomoc dla producentów świń?

Obrazek

Skutki rynkowe restrykcji weterynaryjnych wprowadzonych w reakcji na afrykański pomór świń (ASF) w Polsce są ogromne. Dlatego w czasie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przedstawił wniosek, dotyczący wsparcia polskiego sektora wieprzowiny.

Aleksandra Galus11 października 2016, 12:37
Nadmierna ilość świń w chlewniach

Obecnie w gospodarstwach objętych restrykcjami weterynaryjnymi zagrożony jest dobrostan świń w chlewniach, ponieważ dalej prowadzona jest produkcja, a przez brak możliwości sprzedaży tuczników, dochodzi do nadmiernego zagęszczenia zwierząt w budynkach inwentarskich.

Jednocześnie straty ponoszą zarówno ubojnie, jak i przetwórcy, którzy mają problem z pozyskaniem surowca. Przetwórcy kupujący zwierzęta z terenów objętych ograniczeniami muszą zagospodarować sztuki przerośnięte o niższej mięsności, a w przypadku terenów zapowietrzonego i zagrożonego ponieść koszty związane z zabezpieczeniem odpowiedniego transportu, warunków uboju i przetwórstwa, zutylizować w odpowiednich warunkach część produktów oraz poddać mięso obróbce termicznej.

Potrzebne są pieniądze na rekompensaty

Resort rolnictwa poinformował, że Polska zabiega o uzyskanie środków z Unii Europejskiej na rekompensaty za nieutrzymywanie świń w gospodarstwach z niskim poziomem bioasekuracji oraz z tytułu niższych cen wieprzowiny w strefach z ograniczeniami weterynaryjnymi.
Jednocześnie, minister Jurgiel dodał, że podejmowane są działania mające na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się wirusa ASF na pozostałą część Polski oraz Unii Europejskiej, co nie jest łatwe m.in. w związku z bliskością Białorusi i Ukrainy, gdzie ASF jest szeroko rozpowszechniony.

Dlatego szef polskiego resortu rolnictwa zaapelował o wykorzystanie wszystkich możliwych form wsparcia z budżetu Unii Europejskiej, w tym ze środków rynkowych, rozwoju obszarów wiejskich i weterynaryjnych, celem ograniczenia skutków zaistniałej sytuacji i zapobiegania dalszego jej pogarszania.

KE chce współpracować

Komisja chce podjąć współpracę z Polską, by znaleźć najlepsze rozwiązania. Komisarz zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się spotkania na poziomie eksperckim z przedstawicielami Komisji Europejskiej zajmującymi się sprawami rolnymi i weterynaryjnymi (DG AGRI oraz DG SANTE) w celu wypracowania zakresu pomocy dla producentów z sektora wieprzowiny w Polsce w związku z ASF.   ag

Fot. minrol.gov.plPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)