Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl

Chcemy informacji o ASF na Wschodzie

Obrazek

Do efektywnego zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) potrzebna jest wiedza o jego występowaniu, szczególnie u naszych wschodnich sąsiadów. Polska wnioskuje o pozyskanie tych informacji w Komisji Europejskiej.

Anna Kurek16 maja 2017, 13:54

Afrykański pomór świń (ASF) jest przez cały czas poważnym zagrożeniem nie tylko dla krajowej produkcji świń, ale również dla całego sektora trzodowego na terenie Unii Europejskiej. Póki co największe skutki ponoszą polscy, litewscy,  łotewscy oraz estońscy hodowcy, jednak zaraza zagraża również naszym zachodnim sąsiadom.

Konieczna jest ścisła współpraca międzynarodowa oraz regularna wymiana informacji pomiędzy krajami, aby skutecznie walczyć z afrykańskim pomorem świń (ASF). Dlatego też polski rząd wystąpił podczas spotkania ministrów ds. rolnictwa z wnioskiem do Komisji Europejskiej o przedstawienie informacji, dotyczących występowania oraz zwalczania tej niebezpiecznej choroby na Ukrainie, Białorusi czy w Mołdawii. Jak wiemy, kraje trzecie stosunkowo skromnie dzielą się z nami tymi informacjami.

W związku z powyższym Polska zwraca się do Komisji z prośbą o przedstawienie aktualnych informacji w zakresie występowania i zwalczania ASF w państwach trzecich, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii, perspektyw dalszego rozprzestrzeniania się tej choroby oraz działań podejmowanych przez Komisję we współpracy z tymi krajami w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się wirusa ASF na terytorium, UE z sąsiadujących państw trzecich, w szczególności przez dziki – możemy przeczytać we wniosku.  

Przypomnijmy, że do tej pory odnotowaliśmy w naszym kraju aż 294 przypadki u dzików oraz 23 ogniska u świńaku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy