Reklama zniknie za 11 sekund

Copa-Cogeca: ASF to problem całej UE

Obrazek

Potrzebne są szybkie decyzje polityczne, aby pomóc hodowcom trzody chlewnej, poszkodowanym przez ASF. Zdaniem Copa-Cogeca, rozwój choroby naraża Unię Europejską na miliardowe straty. Tymczasem Komisja Europejska odmawia uruchomienia instrumentów stabilizujących rynek. 

wk25 listopada 2021, 08:42

W listopadzie odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca. W spotkaniu Polskę reprezentowała Katarzyna Capecka, ekspertka Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Sytuacja na rynku wieprzowiny i na rynku surowców

Uczestnicy posiedzenia wyrazili umiarkowany optymizm co do cen w najbliższej przyszłości. Ich zdaniem, obecnie na rynku osiągnęliśmy krytyczny poziom i ceny powinny zacząć rosnąć. Na pewno nie wrócą do poprzednich wysokości, ale pozwolą na odbudowanie się. Eksperci z całej UE podkreślili, że gwałtownie rosną koszty produkcji a ceny soi i zbóż notują rekordy.

Gdzie jest Komisja Europejska i komisarz?

Zdaniem Copa-Cogeca, obecna sytuacja jest na tyle zła, że Komisja Europejska powinna zgodzić się na uruchomienie instrumentów stabilizujących sektor wieprzowiny. Niestety Bruksela odmawia. Prezydium Grupy Roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca wyraziło zawód brakiem działania ze strony KE i podkreśliło także bezczynność w tej sprawie unijnego komisarza ds. rolnictwa. Sytuacja pokazuje także, że unijni producenci wieprzowiny potrzebują nowych rynków zbytu.

Przewodniczący grupy roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca Antonio Tavares w podsumowaniu podkreślił, że na rynku sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich. W krajach członkowskich występują restrykcje w tranzycie zwierząt, a producenci otrzymują bardzo niskie ceny. Stawki są na tyle niskie, że nie rekompensują strat.

Zdaniem przewodniczącego grupy roboczej „Wieprzowina” konieczny jest szybki dialog pomiędzy Komisją Europejską a Copa-Cogeca na temat możliwości wprowadzenia instrumentów stabilizujących rynek.
– Polscy i europejscy producenci tracą pieniądze, nie tylko ze względu na spadające ceny, ale również rosnące koszty – powiedziała Katarzyna Capecka z Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej "Polsus”.

Trudna sytuacja z ASF na świecie

Niestety, ASF dotarł na Dominikanę i Haiti, co wzbudziło niepokój wśród Amerykanów. Na Haiti ciężko wprowadzić środki kontroli. Na Dominikanie zaproponowano ubój wszystkich świń, aby wykorzenić chorobę. Będzie to jednak także bardzo trudne, ponieważ występują tam z reguły bardzo małe gospodarstwa. W Niemczech ogniska wciąż występują na granicy z Polską w Saksonii i Brandenburgii. Na Litwie brak ostatnio przypadków u świń domowych. Eksperci z tego kraju podkreślili, że najważniejsze jest bioasekuracja. Dużo trudniej jest kontrolować populacje dzików. Problem będzie wracał cyklicznie na rynku europejskim.

Dramat w strefach ASF

W Polsce po wybuchu ASF w regionie piotrkowskim i iławskim hodowcy przeżyli dramat spowodowany likwidacją gospodarstw i brakiem odbiorców. Stawki wynoszą 0,50 €/kg WBC, więc w zasadzie to tylko pozbycie się, a nie zarobek. Zwrócono uwagę, że bez środków pomocowych z UE ciężko jest walczyć z ASF tylko przy pomocy środków krajowych. Problematyczne i źle przemyślane jest także wyznaczanie stref ASF. Z gospodarstwa, które znalazło się w strefach przez 30-40 dni rolnik nie może sprzedawać zwierząt. Zdarzało się, że rolnicy sprzedawali tuczniki ważące nawet 180kg. Dochodziło do celowego zabijania zwierząt w celu poprawy dobrostanu zwierząt (przekroczenie obsady).

Zdaniem uczestników posiedzenia grupy  roboczej „Wieprzowina” Copa-Cogeca, problem walki z ASF jest nie tylko problemem Polski czy Rumunii, ale całej Unii Europejskiej. Aby usunąć chorobę potrzebne są polityczne decyzje, aby zrekompensować straty producentów. Zwłaszcza, że mówimy o wsparciu dla producentów rzędu milionów euro, podczas gdy przez ASF notujemy straty warte miliardy euro

wkWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)