Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Czekamy zbyt długo!

Obrazek

Problemy producentów świń w strefach ASF wciąż narastają. Utrudnioną sprzedaż żywca dodatkowo komplikuje przedłużające się oczekiwanie na wyniki badań pod kątem ASF z krajowego laboratorium w Puławach.

Paulina Janusz-Twardowska21 października 2017, 06:00
ostatnim miesiącu w naszej redakcji rozdzwoniły się telefony. Podlascy producenci świń alarmują, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki analizy krwi pod kątem ASF, które muszą być przeprowadzone przed sprzedażą każdej partii żywca w strefach ASF.
– Na wyniki czekaliśmy zwykle około 3 dni od pobrania i wysyłki, teraz ten czas się zwiększył już do około 5 dni – mówi Mariusz Nackowski ze Stowarzyszenia Podlasie. Inni producenci, chcący zachować anonimowość wskazują, że na wyniki muszą czekać czasami aż 11 dni. Badanie jest ważne 15 dni od próbobrania.

Zarzuty te odpiera szef PIWet - PIB w Puławach – wywiad z prof. Krzysztofem Niemczukiem już w listopadowym numerze „top świnie”, na stronie 9. Wskazuje również, że w obliczu narastającego problemu wraz z GLW zorganizował szkolenie dla lekarzy pobierających próbki w terenie, które będą kontynuowane w powiatach. Zdaniem prof. Niemczuka, sytuacja jest opanowana, jednak wymaga od pracowników laboratorium dodatkowej pracy i zaangażowania.

pj-t


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)