Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Czesi będą strzelać do wszystkich dzików!

16.07.2017

Drukuj

Czesi będą strzelać do wszystkich dzików!

Artykuł dostępny

Wygląda na to, że Czesi obserwując trudną walkę z pomorem w Polsce i szalejący wirus ASF na Ukrainie, nie zamierzają przebierać w środkach i chcą zlikwidować chorobę w zarodku. Minister Jureczka zapowiedział, że myśliwi mogą na terytorium całych Czech strzelać do wszystkich dzików bez względu na płeć. Osoby zrzeszone w kołach łowieckich mogą także – wbrew prawu łowieckiemu - wykorzystywać podczas polowań noktowizory i sztuczne oświetlenie.

r e k l a m aZa każdą odstrzeloną sztukę Państwo zapłaci myśliwym 1000 czeskich koron, czyli ok. 160 zł, ale od każdej zabitej zwierzyny muszą oni pobrać próbkę do badania i dostarczyć ją władzom.

Przypomnijmy, że Wszystkie padłe dziki zostały znalezione w obwodzie Zlin niedaleko miejscowości Lužkovice, Příluky, Hvozdná, Kostelec. Obecnie obowiązuje tam zakaz dokarmiania i polowań na dziki.Dziki ze stwierdzonym ASF padły 80 km od Cieszyna oraz 30 km od granicy ze Słowacją. Komisja Europejska w obwodzie Zlin, w którym zlokalizowano padłe dziki ustanowiło strefę czerwoną ASF, tzn. zakażoną. Ma to, zdaniem Komisji Europejskiej, zapobiec barierom w handlu czeską wieprzowiną z krajami trzecimi oraz zapobiec „perturbacjom” na rynku krajowym.

Czechy są piątym krajem w Unii Europejskiej, w którym wykryto afrykański pomór świń. Zaraza dotknęła już Polskę, Litwę, Łotwę oraz Estonię.  bcz, pj-t

Fot. Pixabay

Read more in the premium version

article icon

Rzepak: w całym kraju poniżej 1500 zł/t

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii