Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Czesi boją się utraty statusu kraju wolnego od ASF – czyje dziki winne?

Obrazek

 

W Polsce wykryto już 1102 przypadki afrykańskiego pomoru świń, w Niemczech 831. Przedostatnie przypadki wykryto 4 i 6 km od granicy z Czechami. Sytuacja nie zapowiada się korzystnie, bo odległość od jednego przypadku do drugiego bywa znacząca.  

Dorota Kolasińska19 czerwca 2022, 07:57

W UE do 13 czerwca br. wykryto 3617 przypadków ASF u dzików. Najwięcej w Polsce i Niemczech. Najgorsza sytuacja pod względem liczby ognisk obecnie występuje w Rumunii. Od początku roku wyznaczono tam 156 ognisk ASF w chlewniach. W Polsce dwa – w woj. wielkopolskim, a Niemczech jedno.

Po jednym z ostatnich przypadków w Polsce, który wykryto w Wałbrzychu w woj. dolnośląskim (w strefie dotychczas wolnej od ASF), 15 km od czeskiej granicy, tamtejszy rząd i inspekcja weterynaryjna rozpoczęły prace nad wzmocnieniem odstrzału dzików w pasie przygranicznym i innym zabezpieczeniom.

- Wszystkie powyższe ustalenia potwierdzają, że ASF wciąż się rozwija w sąsiednich krajach w pobliżu granicy z Czechami. Dlatego w rejonie intensywnego połowu na północy Czech monitorujemy i badamy wszystkie martwe i złowione dziki. Jak dotąd wszystkie badania są negatywne, ale mimo to ASF stanowi obecnie najpoważniejsze ryzyko choroby – powiedział dyrektor SVS Zbyněk Semerád.

Dla Czech priorytetem jest utrzymanie statusu kraju wolnego od ASF, który odzyskano w październiku 2018 r. Dlatego też władze podjęły już pewne działania na obszarach przygranicznych regionów Ústí nad Labem, Liberec, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc i Morawsko-Śląski, gdzie określono obszar intensywnego odstrzału. W okresie od 16 listopada 2020 r. do 6 czerwca 2022 r. odłowiono i przebadano na tym terenie ponad 14 800 dzików, a wszystkie badania były negatywne w kierunku ASF.

Czesi są zaniepokojeni tym, że często zdarza się tak, że przypadki wykrywane są w odległościach znacznie przekraczających obszar bytowania jednego zarażonego osobnika, co wskazuje na obecność wirusa ASF z zupełnie innego powodu. Najprawdopodobniej zawleczonego innym sposobem niż na grzebiecie dzika. Być może poprzez paszę, ptaki lub zainfekowaną ściółkę.

dkol

fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)