Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Czy są szanse na zniesienie stref ASF?

Obrazek

O zniesienie tzw. niebieskiej strefy możemy się ubiegać po upływie 12 miesięcy od wystąpienia na danym terenie ostatniego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Czy mamy na to szansę?

Aleksandra GalusAnna Kurek14 kwietnia 2017, 15:05

Możliwe rozwiązania

W powiecie hajnowskim ostatnia chora świnia padła w czerwcu 2016 r., dlatego dopiero w lipcu tego roku strefa może zostać zniesiona. Alternatywnym rozwiązaniem jest wygaszenie strefy już po upływie trzech miesięcy, ale tylko w sytuacji, gdy wszystkie gospodarstwa na jej terenie, które nie spełniają wymogów bioasekuracji, zostaną zlikwidowane.

Mało prawdopodobne

Taki scenariusz jest mało prawdopodobny – mówił Krzysztof Jażdżewski, zastępca głównego lekarza weterynarii na szkoleniu dla hodowców świń w Brańsku (pow. bielski). To już 10. edycja konferencji organizowanej przez lecznicę weterynaryjną Chiron.  – W pow. sokólskim ostatni chory dzik padł ponad rok temu. Strefa czerwona może być likwidowana regionami po 24 miesiącach od wystąpienia ostatniego przypadku ASF u dzików. Bardzo prawdopodobne, że będziemy likwidować ją stopniowo od północy kraju. Nie ma natomiast wytycznych dotyczących zniesienia strefy żółtej – dodał.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych dwunastu przypadkach afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w Polsce.  ak, agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)