Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Do dzików będzie można strzelać cały rok?

Obrazek

Takiego rozwiązania chce minister środowiska. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został już przesłany do konsultacji.

Aleksandra Galus24 lipca 2017, 10:06
W zamyśle, możliwość całorocznego odstrzału dzików na terenie całego kraju ma pomóc w walce z szerzącym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) wśród dzików, będących głównym źródłem zakażenia, także wśród świń. W uzasadnieniu można przeczytać: Ograniczenie liczebności populacji tych zwierząt i niższe ich zagęszczenie w skali całego kraju ma ochronić zagrożoną dziś hodowlę trzody chlewnej. Poza tym, projekt rozporządzenia zakłada również wydłużony okres polować na daniele i jelenie.

Podobną opinię naukową wystosował Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), w której wskazuje, że niższe zagęszczenie dzików bezpośrednio przyczyni się do zmniejszenia procesu szerzenia się wirusa ASF. Dzięki całorocznemu odstrzałowi ministerstwo chce zmniejszyć populacje dzików do 0.5 osobnika na 1 km kwadratowy. Taka też jest bezpieczna liczba osobników na 1 km kwadratowy według unijnych przepisów.Jak uzasadnia ministerstwo środowiska: dotychczas podejmowane działania, w tym m.in.  wprowadzenie całorocznego okresu polowań na dziki w województwie podlaskim w latach 2014 - 2016 oraz maksymalne uproszczenie planowania ich pozyskania, czy wprowadzenie możliwości wykonywania odstrzału sanitarnego nie umożliwiły ograniczenia rozprzestrzeniania wirusa ASF. W związku z powyższym istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia nowych rozwiązań prawnych ułatwiających wykonywanie polowania, co wpłynie na zmniejszenie zagęszczenia populacji dzików, a tym samym doprowadzić do powstrzymania dalszego rozprzestrzenianie się wirusa ASF.

Przypomnijmy, że 21 lipca br. Główny Lekarz Weterynarii wyznaczył 57. i 58. ognisko ASF. Ognisko 57.  (trzydzieste czwarte w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, utrzymującym 27 świń, położonym w gminie Kąkolewnica, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym.

Natomiast 58. ognisko ASF (trzydzieste piąte w tym roku) stwierdzono w gospodarstwie, w którym utrzymywano 17 świń, położonym w gminie Platerów, w powiecie łosickim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo także jest położone w obszarze objętym ograniczeniami.  ag


Picture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)