Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Dzik z ASF znaleziony 12 km od granicy z Niemcami

Obrazek

Ministerstwo Żywności i Rolnictwa (BMEL) Niemiec w specjalnym komunikacie poinformowało, że polskie władze potwierdziły nowe przypadki ASF u dzików na zachodzie kraju. Jeden z nich wykryto w województwie lubuskim, w powiecie żagańskim 12 km od granicy polsko-niemieckiej.

Dorota Kolasińska22 stycznia 2020, 16:09
Na stronie Głównego Lekarza Weterynarii nie znaleźliśmy tego komunikatu. Informację potwierdził nam zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Żaganiu Andrzej Olczak.

– Padłego dzika znaleziono 2 dni temu w okolicy miejscowości Lutynka, blisko trasy A 18 i granicy Powiatu Żagańskiego z Powiatem Żarskim – mówi Andrzej Olczak. Jego zdaniem to trochę dalej niż 12 km, ale na mapach widać, że w linii prostej z Lutynki do granicy z Niemcami jest ok. 12 km. To jednak nie zmienia faktu, że ASF jest już blisko granicy i Niemcy są coraz bardziej zaniepokojeni, co potwierdza wydany dziś komunikat.

20 stycznia br. szefowa BMEL Julia Klöckner i minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkali się w Berlinie w celu omówienia dalszych, wspólnych działań i środków zapobiegawczych, które należy podjąć, aby zahamować rozprzestrzenianie się ASF.

Polsko-niemieckie porozumienie w sprawie ASF


Przedstawiciele polskiego i niemieckiego resortu rolnictwa uzgodnili cztery punkty, które powinny dodatkowo przyczynić się do ograniczenia epidemii w Polsce i zapobiegania rozprzestrzenieniu się na terenie Niemiec.
 
Pierwszy z nich polega na opracowaniu wspólnego katalogu środków wzmacniających wcześniejsze działania, a więc wzmożone działania w okolicy granicy polsko-niemieckiej, aby zapobiec migracji dzików.

Drugi punkt, o którym dyskutowano to pomoc techniczna ze strony niemieckiej, która pomoże w szybkiej budowie ogrodzenia po stronie polskiej.

Po trzecie, ministrowie obu krajów zadeklarowali intensyfikację współpracy w dziedzinie badań i nauki dot. ASF.

Czwarty punkt porozumienia dotyczy opracowania przez oba resorty rolnictwa wspólnego oświadczenia, dzięki któremu będzie przeprowadzona depopulacja dzika poprzez masowy odstrzał.

Ardanowski i Klockner ustalili, że na granicy polsko – niemieckiej zbudują ogrodzony korytarz, który ma zapobiec migracji zakażonych dzików z Polski do Niemiec tzw. biała strefa. Taka praktyka zapobiegla przeniesieniu wirusa z Belgii d Francji. Niemieckie służby techniczne Technische Hilfswerk (THW) mają pomóc w grodzeniu po stronie polskiej. Niebawem ma być zorganizowana wizyta tych służb w terenie.

W Niemczech trwają prace nad zmianą przepisów dotyczących możliwości grodzenia obszarów buforowych i zagrożonych. Do tej pory prawo umożliwiało jedynie odgrodzenie strefy skażonej.

Niemcy skrupulatnie monitorują sytuację


Zaplanowano także kolejne spotkanie robocze BMEL z przedstawicielami Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Saksonii, a następnie polsko-niemieckie spotkanie techniczne w Warszawie. Oba spotkania mają na celu opracowanie działań na terenie tzw. „białej strefy”. Podobne działania podjęto na granicy francusko-belgijskiej, powstrzymując tym samym przedostanie się ASF na teren Francji.

Niemcy stale prowadzą kampanię informacyjną dla myśliwych, rolników i kierowców oraz przewoźników zwierząt na temat afrykańskiego pomoru świń, ale również wśród społeczeństwa.

Niemieckie ministerstwo rolnictwa twierdzi, że jest przygotowane na ewentualne pojawienie się ASF w kraju. Jeżeli w danym rejonie choroba się pojawi rząd może podjąć decyzję o ograniczeniu ruchu pasażerskiego i pojazdów osobowych, wyodrębnieniu obszarów zagrożonych, ograniczeniu lub zakazie polowań i użytkowania gruntów rolnych, tworzeniu szlaków myśliwskich. Każdy z regionów w Niemczech może w razie konieczności wykonać elastyczne ogrodzenie lub stosowne bariery, aby zapobiec migracji zwierząt na wypadek wybuchu epidemii choroby.

dkol, współpraca bcz

Źródło: BMEL, topagrar.com, własne
Mapa: BMEL


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)