Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Film instruktażowy dla myśliwych – bioasekuracja w walce z ASF

Obrazek
Główny Inspektorat Weterynarii we współpracy z Polski Związkiem Łowieckim przygotował film informacyjny na temat bioasekuracji w związku z ASF. 
Dorota Kolasińska22 czerwca 2020, 20:35
Osada myśliwska wojskowego Koła Łowieckiego nr. 108 ze Skierniewic we współpracy z Powiatowym Lekarzem Weterynarii z Żyrardowa przygotowała model bioasekuracji po pozyskaniu dzika w kilku etapach: 

– ewidencja pobytu w łowisku (papierowa w osadzie myśliwskiej, oznaczenie nr. ambony lub z podjazdu precyzyjne określenie trasy),

– dezynfekcja pojazdu myśliwskiego po polowaniu – przejazd przez matę dezynfekcyjną,

– ustawienie samochodu na stanowisku do patroszenia dzika, 

– przygotowanie do patroszenia – pobranie znacznika na prawy staw skokowy oraz pojemnika na krew do badania na obecność wirusa ASF, 

– pobranie środków zabezpieczających (mata dezynfekcyjna w magazynie) – kombinezon ochronny, ochraniacze na buty, rękawice jednorazowe, worek foliowy na patrochy, worek na narogi, plandekę, worek z tworzywa sztucznego, 

– przygotowanie środków zabezpieczających (spryskiwacz ciśnieniowy ze środkiem dezynfekcyjnym, założenie kombinezonu z suwakiem, nakładki na buty- ochraniacze, rękawiczki), 

– patroszenie dzika, 

– znakowanie tuszy znacznikiem z PIW, 

– próbka na ASF i na włośnie (odbiera Powiatowy Lekarz Weterynarii), 

– przetransportowanie dzika do dzik do chłodni, 

– podwieszenie dzika wyciągarką w chłodni, 

– uprzątnięcie patrochów i środków zabezpieczających (szczególna ostrożność podczas tej czynności), 

– cały worek z pozostałościami po sprzątaniu przenosimy do zamrażarki (opis, nr znacznika), 

– dezynfekcja miejsca patroszenia, 

– ewidencja pozyskanego dzika w rejestrze tusz, 

Po obejrzeniu filmu na temat bioasekuracji – pierwsze co rzuca się w oczy, to kwestia gromadzenia tusz w chłodni – nie wiadomo czy dzik był zarażony czy nie, a mimo to wszystkie tusze wiszą razem… Koło z Żyrardowa rozwiązało problem po swojemu. 

Nie można w nieskończoność dokładać nowych dzików, pojemność chłodni jest ograniczona. Nie można do czasu zbadania ostatniego dzika, wyjąć wcześniej zbadanych. Jeżeli chłodnia jest zapełniona, my mamy taką możliwość, że mamy drugą chłodnię na terenie osady myśliwskiej – tłumaczy Włodzimierz Kowalczyk, prezes Zarządu Koła Łowieckiego BÓBR, które znajduje się w strefie czerwonej. 

Oprócz filmu instruktażowego Polski Związek Łowiecki przygotował ulotkę dotyczącą bioasekuracji dla myśliwych polujących w strefach ASF i poza nimi. Ulotka jest dostępna TUTAJ. 
oprac. dkol na podst. Polski Związek Łowiecki


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)