Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Francja odstrzeli dziki na granicy z Belgią

Francuskie ministerstwo rolnictwa drży o rodzimą produkcję trzody chlewnej. Tuż przy granicy, w Belgii ASF rozszalał się na dobre wśród populacji dzików.

Dorota Kolasińska16 stycznia 2019, 15:17
Francuskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w poniedziałek, o zamiarze odstrzału dzików wzdłuż granicy z Belgią. Francuski resort rolnictwa podjął taką decyzję, tuż po potwierdzeniu wyników badań z 9 stycznia br. o kolejnych dwóch przypadkach afrykańskiego pomoru świń u dzików w Belgii. Padłe dziki znaleziono w odległości zaledwie 1 km od granicy Francji. 
Oprócz odstrzału dzików w pasie sięgającym kilku kilometrów w głąb Francji, francuskie ministerstwo rolnictwa zamierza w tempie natychmiastowym stawiać płot na granicy, zabezpieczający przed migracją chorych dzików z Belgii do Francji. 

W związku z wystąpieniem ASF w Belgii, Francja, Niemcy i Hiszpania drżą w posadach, że niebawem i do nich wirus dotrze i spustoszy chlewnie. 
ASF jest jak wyrok, z którym niewiele można zrobić, może jedynie go odroczyć. Jednak lepiej zrobić coś, niż nie robić nic i stracić rodzimą produkcję trzody chlewnej. 

Francja decydując się na taki ruch, musi czuć olbrzymie zagrożenie i zdawać sobie sprawę z tego, jak ogromne straty może spowodować ta choroba. 
Francuskie ministerstwo rolnictwa liczy na to, że szybka reakcja może przynieść oczekiwany efekt. 

oprac. dkol na podst. reuters.com 


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)