Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Francja podpisała umowę dot. regionalizacji ASF z Chinami

Obrazek

To pierwszy kraj, któremu po wielu latach negocjacji udało się wynegocjować warunki umowy dotyczącej regionalizacji stref objętych afrykańskim pomorem świń z Chinami. Nawet jeśli ASF pojawi się we Francji, będzie można eksportować produkty wieprzowe i trzodę.

Dorota Kolasińska16 grudnia 2021, 07:57

Umowa ta mówi, o tym, że nawet jeśli na terenie Francji wybuchnie ASF nadal produkty wieprzowe ze stref wolnych od choroby będą eksportowane do Chin. To ewenement wśród europejskich państw, które mają dostęp do tego rynku. Po czterech latach negocjacji udało się wynegocjować satysfakcjonujące warunki dla Francuzów. Warunkiem jest jednak to, że ASF nie może wystąpić w więcej niż 20% regionach Francji. Gdy będzie to mniejsza ilość regionów, produkty nie wyjadą jedynie z obszarów zagrożonych chorobą (stref).

Negocjacje na temat zawarcia umowy prowadzone były pomiędzy Bruno Le Maire, ministrem gospodarki, a wicepremierem Chińskiej Republiki Ludowej Hu Chunhua. - Ta umowa zabezpiecza eksport naszych producentów trzody chlewnej. Jest to niezbędna gwarancja stabilnych cen i dobrobytu naszych rolników - powiedział francuski minister gospodarki, podkreślając znaczenie umowy.

ASF u francuskich bram?

Nieprawdopodobne, że Francji udało się to, w sytuacji kiedy nadal na wschodzie Niemiec ASF szaleje w lasach, a niedawno wyznaczono 4. ognisko choroby w chlewni. Niemiecki rynek trzody chlewnej po pojawieniu się ASF na terenie kraju załamał się w związku zakazem eksportu wieprzowiny do państw trzecich m.in. Chin, które nie respektowały, jak chociażby kraje UE, regionalizacji występowania choroby.

Niemieccy sekretarze stanu również prowadzą w tym zakresie negocjacje, jednak jak widać dotychczas - bezskuteczne. Według ekspertów niemieckiej branży trzody chlewnej, dobrze byłoby, gdyby nowy minister rolnictwa Cem Özdemir zajął się negocjacjami – co zapewniłoby mu plusy na początku kadencji, ale także dałoby hodowcom trzody nadzieję na lepsze jutro, a przede wszystkim ceny. Europejskim rolnikom także by się to przydało, bo Chiny mogłyby przejąć nadwyżkę wieprzowiny, która zapchała unijne magazyny wieprzowiny w ostatnim czasie. To byłby impuls dla rynku do podwyżek stawek za tuczniki.

Według Francuzów umowa może być wzorem dla innych państw unijnych. Dla Polski niekoniecznie, bo 20% kraju objęte ASF mamy prawie od 2014 r. i takie zapisy nic by nam nie dały… Niemcom owszem, a warto pamiętać, że polskie zakłady w dużej mierze swoje cenniki opierają na niemieckiej giełdzie trzody, a nadal przypadków i ognisk w Niemczech jest niewiele (przynajmniej w porównaniu z Polską, której mapa ASF przypomina melanż kolorowych stref, z coraz mniejszą powierzchnią wolnych od choroby obszarów). Nadzieja umiera ostatnia, trzeba czekać na umowę pomiędzy Chinami, a niemieckim rządem i uwolnienie rynku z nadwyżek. 

Francja wolna od ASF

Francja jest wolna od afrykańskiego pomoru świń. Tamtejszy resort rolnictwa prowadzi wśród rolników i obywateli od listopada br. akcję informacyjną dotyczącą choroby, objawów i postępowania chociażby z resztkami jedzenia i przyzwyczajenia się do wzmożonej bioasekuracji na terenie gospodarstw.

Według Instytutu Trzody Chlewnej (IFIP) pojawienie się wirusa we Francji spowodowałoby szkody w wysokości prawie 2000 euro na lochę na zakażonej fermie, a także spadek ceny wieprzowiny z 21 do 23 centów/kg. Francuski resort rolnictwa przestrzega rolników, że pojawienie się wirusa doprowadziłoby do zamknięcia rynków eksportowych do krajów trzecich.
- Dlatego niezbędne jest utrzymanie naszego kraju wolnego od chorób – zaznacza francuskie ministerstwo rolnictwa.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/macommune.info/lafranceagricole.fr/

Fot. poglądowePicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)