Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Jest już 320 przypadków ASF!

Obrazek

Aż czternaście kolejnych przypadków afrykańskiego pomoru świń u dzików potwierdził w ostatnim tygodniu GLW. Czy zatrzymamy napływ zarażonych dzików z Białorusi?

Aneta Lewandowska25 maja 2017, 15:00

18 maja pisaliśmy o 12 kolejnych przypadkach pomoru wśród dzików. Niespełna tydzień później Główny Inspektorat Weterynarii potwierdza następne. 

Wszystkie zarażone dziki pojawiły się w pobliżu granicy z Białorusią. To może sugerować, że każda forma prewencji będzie nieskuteczna – dopóki zwierzęta będą przenosić chorobę przez granicę ze wschodu.
 
Choroba utrzymuje się na wschodniej ścianie kraju. Tym razem najbardziej wysuniętym na zachód przypadkiem był dzik znaleziony 66 km od granicy polsko–białoruskiej. Jednego dzika odstrzelono, a pozostałe znaleziono na terenach:


  • województwa podlaskiego: w powiecie monieckim – 1 przypadek, siemiatyckim – 3 przypadki, hajnowskim – 1 przypadek;
  • województwa lubelskiego: w powiecie bialskim – 6 przypadków;
  • województwa mazowieckiego: w powiecie łosickim – 3 przypadki.

 
Zwłoki dzików unieszkodliwiono pod nadzorem odpowiednich lekarzy weterynarii.

Czy jest szansa na uwolnienie się od plagi zarażonych pomorem dzików? Odstrzały santitarne nie pomogły, a myśliwi nie radzą sobie z kontrolowaniem stanu populacji.

Może trzeba wprowadzić bardziej zdecydowane działania? O zeszłorocznej propozycji Lubelskiej Izby Rolniczej przeczytasz TUTAJ.
al
fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)