Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Jest już 88 ognisk ASF w chlewniach

Obrazek

GLW potwierdził kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń w polskich chlewniach. Sytuacja jest poważna, a odstrzał dzików ma coraz więcej przeciwników. Jak wychodzą na tym rolnicy?

Aneta Lewandowska25 sierpnia 2017, 13:00
Podczas gdy czarne, medialne chmury zbierają się nad głowami rolników na skutek decyzji o zaostrzeniu odstrzału dzików, hodowcy świń mają większe problemy. Pojawiły się kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń.


  • Osiemdziesiąte czwarte ognisko ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 22 sierpnia br.z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ognisko pojawiło się w gospodarstwie utrzymującym 10 świń, położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia (obszar określony w części III załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).


  • Osiemdziesiąte piąte ognisko ASF stwierdzono tego samego dnia w gospodarstwie, w którym utrzymywano 46 świń, położonym także w gminie Międzyrzec Podlaski, w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte szóste ognisko ASF stwierdzono 23 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 9 świń. Gospodarstwo było kolejnym położonym w gminie Międzyrzec Podlaski, w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte siódme ognisko ASF stwierdzono 23 sierpnia br. w stadzie 22 świń. Świnie utrzymywane były w gospodarstwie położonym w gminie Biała Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


  • Osiemdziesiąte ósme ognisko ASF również potwierdzono 23 sierpnia br. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń, położonym w gminie Korczew, w powiecie siedleckim, w województwie mazowieckim. Gospodarstwo jest położone w obszarze zagrożenia.


W gospodarstwach, w których wyznaczono ogniska choroby, wdrożone zostały odpowiednie procedury likwidacji pomoru.

Odstrzał czy rzeź?

Choroba przenoszona jest głównie przez dziki. Z tego powodu wprowadzono zaostrzone przepisy dotyczące odstrzału tych zwierząt. Zmniejszenie ich populacji ma pomóc w trudnej sytuacji epidemiologicznej na wschodzie kraju. 


Jednak zintensyfikowany odstrzał dotyczy także terenów parków narodowych i miejsc, gdzie zakazano strzelania do jakichkolwiek zwierząt. To uruchomiło lawinę negatywnych komentarzy ze strony środowisk ekologicznych. Tak szeroko prowadzona akcja budzi wątpliwości opinii publicznej, ale według rządowego zespołu ds. zwalczania ASF jest konieczna.


Przeciwnicy odstrzału nazywają go “rzezią dzików”. Złe nastawienie wobec zapowiadającego odstrzał ministra środowiska potęgują jego decyzje w sprawie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

Czy odstrzał pomoże? Czy jest konieczny na terenach na zachód od Wisły, gdzie nie stwierdzono zagrożenia pomorem?
Nie wiadomo, a rykoszetem dostaje się rolnikom, którzy między medialnym młotem a kowadłem muszą likwidować swoje stada. 

Czytaj także, co minister Jurgiel mówi o sytuacji związanej z ASF TUTAJ.

al
fot. A. Kurek


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)