Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Jurgiel: Staramy się o 300 mln złotych z Unii na bioasekurację

01.03.2018

Drukuj

Jurgiel: Staramy się o 300 mln złotych z Unii na bioasekurację

Artykuł dostępny

W zakresie współpracy międzynarodowej priorytetem są oczywiście negocjacje nowej Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021-2027 oraz odpowiedniego poziomu jej finansowania. Będziemy się również starać o odpowiednio wysoką politykę spójności.

Walka z ASF


Z Brukselą mamy też bieżące sprawy do załatwienia, związane z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny. Jest to spowodowane głównie skomplikowanymi zależnościami na międzynarodowych rynkach rolnych oraz oczywiście walką z afrykańskim pomorem świń.
– Zgłosiliśmy sprawę do Unii Europejskiej i czekamy na ustanowienia programu pomocy. Dzisiaj wchodzi w życie bioasekuracja. Negocjujemy z Komisją Europejską sprawę rekompensat. Staramy się o 300 mln zł, a jeżeli nie otrzymamy tych pieniędzy, znajdą się takie z budżetu państwa – zapowiedział minister Krzysztof Jurgiel.

r e k l a m aZdaniem ministra, są już pierwsze efekty działania rządu w walce z afrykańskim pomorem świń. 
– Zatrzymaliśmy ASF wśród stad. Nasze działania spowodowały, że występowanie ASF w gospodarstwach jest bardzo rzadkie. W tym roku tylko 4 ogniska- powiedział minister Jurgiel.

Minister Krzysztof Jurgiel zapowiedział również, że wraz z ministrem środowiska zamierza wprowadzić program wapnowania gleb. Szykowane są również zmiany w funkcjonowaniu Izb Rolniczych i ODR-ów. 
– Zawsze mówiłem, że dobrze by było, żeby nadzór nad doradztwem rolniczym miały Izby Rolnicze – mówił minister Jurgiel.

e-WNIOSEK


Wśród priorytetów prac Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest oczywiście sprawa elektronicznego składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. 
- Chcemy, aby jak największa liczba rolników, czyli 100% składało wnioski elektronicznie. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby wywołać proces cyfryzacji na wsi. Akcja e-wniosku jest kluczowa podobnie jak planowane nowe nabory w ramach PROW – powiedział wiceminister Ryszard Zarudzki, który jednocześnie zapowiedział głęboką reformą struktury ARiMR, niezbędną wobec potrzeby wdrożenie nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Polecany artykuł

Niemcy: ekolodzy chcą zmiany kursu WPRZ kolei wiceminister Zbigniew Babalski zapowiedział nową, istotną dla wszystkich rolników ustawę
– Przygotowujemy nową ustawę o gospodarstwie rolnym, która będzie swoistym kodeksem dla polskiej wsi – zadeklarował wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

wk

Sonda - powiedz nam co myślisz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii