Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

KE popiera działania Polski w sprawie odstrzału dzików

12.01.2019

Drukuj

KE popiera działania Polski w sprawie odstrzału dzików

Artykuł dostępny

Przypomnijmy, że od tygodnia sprawa odstrzału dzików w Polsce rozgrzewa media, zwłaszcza internetowe do czerwoności. Głos w tej sprawie zabierają politycy, rolnicy, myśliwi, ekolodzy, naukowcy i nawet celebryci.

r e k l a m a

Rzecz w tym, że w ramach walki z afrykańskim pomorem świń  zwiększone odstrzały dzików trwają już kilku lat i chociażby w tym kontekście planowany do końca obecnego sezonu łowieckiego odstrzał jest mniejszy niż w ostatnich kilku sezonach. A zatem myśliwi – nawet gdyby chcieli – nie mogą odstrzelić więcej dzików w skali kraju niż pozwala im na to wyznaczony limit. W tym sezonie jest to 210 tys sztuk, a dla porównania w poprzednim było to 282 tys. sztuk, a 2 lata temu 310 tys sztuk.

Jak informuje MRiRW, Odstrzał taki jest zgodny zarówno z prawem polskim, jak i przepisami Unii Europejskiej. W opinii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) jest on skuteczną metodą ograniczania rozprzestrzeniania się ASF.

Polecany artykuł

ASF – kolejna lista padłych dzików

Zarówno Komisja Europejska, jak i EFSA uznają, że populacja dzików odgrywa istotną rolę w rozprzestrzenianiu się choroby i jej przetrwaniu w środowisku.

„Strategia UE w zakresie kontroli ASF wynika z opinii EFSA i międzynarodowych zaleceń, które zostały wypracowane w oparciu o dostępną wiedzę naukową oraz doświadczenia i skuteczne praktyki państw dotkniętych chorobą.  Wskazują one, że w obszarach wolnych od ASF należy dążyć do redukcji populacji dzika, w celu ograniczenia szerzenia się tej choroby” – czytamy w komunikacie resortu rolnictwa.

Warto dodać, że KE monitoruje sytuację w Państwach członkowskich w zakresie prewencji i zwalczania ASF. Kraje, które nie mają na swoim terenie wirusa, ale obawiają się jego pojawienia się, stosują także nadzwyczajne środki zapobiegawcze. Tak jest chociażby w przypadku Niemiec, które w zeszłym roku odstrzeliły ponad 800 tys. dzików. Nasi zachodni sąsiedzi, którzy obawiają się rozprzestrzenienia się wirusa z Zachodu (Belgia) i Wschodu (Polska) zdecydowali się na depopulację dzików na tak dużą skalę w celu zabezpieczenia swojej gospodarki i rolnictwa.

W tej sprawie głos zabrał także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, który na Twitterze zapytał "Gdzie są Ci wszyscy, którzy kwestionowali działania rządu? Czy przepraszą myśliwych i rolników?".

Źródło: MRiRW

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Zobacz wideo

Poranna trójpolówka #22 – Awantura o odstrzał dzików. FAKTY!

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii