Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

KE zatwierdziła nową strefę ASF na Podlasiu

Obrazek

Komisja Europejska zatwierdziła zmiany dotyczące środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt z powodu występowania ASF w czterech państwach Wspólnoty.

4 sierpnia 2016, 14:41

 

Rozszerzenie stref

Pod koniec lipca br. Komisja Europejska wydała decyzję, zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie regionalizacji dotyczącej występowania ASF w niektórych państwach członkowskich. W ramach tej decyzji rozszerzono strefy występowania afrykańskiego pomoru świń w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii.

Uzasadnienie decyzji

Jest to odpowiedź na wykryte 23 czerwca br. ognisko ASF u świń w gospodarstwie położonym na terenie gminy Hajnówka w powiecie hajnowskim. W uzasadnieniu decyzji Komisji Europejskiej możemy przeczytać:
Aby skoncentrować środki kontroli w zakresie zdrowia zwierząt i zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń, a także aby zapobiegać niepotrzebnym zakłóceniom w handlu wewnątrz Unii oraz unikać nieuzasadnionych barier handlowych ze strony państw trzecich, należy zmienić unijny wykaz obszarów podlegających środkom kontroli w zakresie zdrowia zwierząt określony w załączniku do decyzji wykonawczej 2014/709/UE, tak aby uwzględnić w nim zmiany w obecnej sytuacji epidemiologicznej w odniesieniu do tej choroby w Estonii, na Łotwie, Litwie i w Polsce.

Kolejne zmiany na Podlasiu

Zmiany w regionalizacji w naszym kraju dotyczą południowej części Podlasia.

  • Strefę I (obszar ochronny) rozszerzono o gminy Nurzec-Stacja, Mielnik, Siemiatycze, Siemiatycze miasto, Drohiczyn i Perlejewo.
  • Do strefy II (obszar ograniczony) dołączono części gmin Bielsk Podlaski, Orla, Kleszczele i Czeremcha oraz gminę Dubicze Cerkiewne.
  • Strefę III (strefa zagrożenia) rozszerzono o gminy: Czyże, Białowieża, Hajnówka, Narew, Narewka.

1 sierpnia br. wykryto kolejny, 5 przypadek afrykańskego pomoru świń w stadzie zlokalizowanym poza obszarem ochronnym ASF. Najprawdopodobiej po tym zdarzeniu możemy spodziewać się kolejnej zmiany stref ASF na Podlasiu

djWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)