Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

KE zatwierdziła rekompensaty dla polskich rolników!

Obrazek

Komisja Europejska zatwierdziła rekompensaty dla polskich producentów trzody ze strefy zagrożonej ASF.

20 marca 2014, 15:47

Rekompensaty będą przyznawane tym rolnikom ze strefy zagrożonej ASF, którzy od 26 lutego br. sprzedali tuczniki ze swoich gospodarstw i mają ten fakt udokumentowany fakturą. Ze środków KE ma zostać wypłacone rolnikom po 35,7 euro do każdych 100 kg sprzedanej tuszy.

To dobra wiadomość dla rolników, ale muszą oni pamiętać o tym, że obszar strefy zagrożonej zmniejszy się z obecnych 7 do 4 powiatów, gdy ukaże się w dzienniku urzędowym KE decyzja wykonawcza w sprawie zmniejszenia tej strefy. Nie wiadomo, czy nastąpi to jeszcze w tym tygodniu.


Jednocześnie zmianie uległa strefa buforowa, do której zgodnie z decyzją KE mają zostać włączone gminy: Suwałki, Szypliszki, Raczki, Augustów, Nowinka, Sztabin, Bargłów Kościelny, Krasnopol, Puńsk, Goniądz, Jasionówka, Jaświty, Knyszyn, Krypno, Mońki, Suchowola, Korycin, Choroszcz, Juchnowiec Kościelny, Suraż, Turośń Kość., Tykocin, Białystok, Zabłudów, Dobrzyniewo Duże, Bielsk Podlaski, Orla, Wyszki, Narew, Narewka, Białowieża, Czyże, Dubicze Cerkiewne i Hajnówka.

Rekompensaty dla producentów trzody będą przysługiwały według strefy zagrożonej wyznaczonej przez polskie służby weterynaryjne lub wyznaczonej przez KE w decyzji z 18 marca br. Czy oznacza to, że po zmianie strefy, rolnikom, którzy znajdą się poza jej granicami rekompensaty nie będą przyznawane? Tego jeszcze nie wiadomo. Minister Sawicki apeluje jednak do przedsiębiorców o jak najszybszy wykup tuczników z aktualnie obowiązującej strefy zagrożonej ASF, by umożliwić rolnikom otrzymanie rekompensat.   bczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)