Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Kolejne ogniska ASF w Polsce. Hodowla świń poważnie zagrożona

Obrazek

Niestety pomór w naszym kraju nie daje za wygraną. W niedzielę Główny Lekarz Weterynarii potwierdził kolejne trzy ogniska w województwach: małopolskim, podkarpackim i wielkopolskim. 

Dominika Mulak5 października 2021, 15:38
Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Główny Inspektorat Weterynarii, 108. ognisko ASF (ognisko pierwotne) wyznaczono 30 września w gospodarstwie, w którym utrzymywano 34 świnie (2 lochy, 13 prosiąt, 13 warchlaków, 6 tuczników), położonym w miejscowości Suchy Grunt, w gminie Szczucin, powiat dąbrowski, województwo małopolskie.

109. ognisko ASF (ognisko pierwotne) również wyznaczono 30 września, na terenie miejscowości Wierzchowiny, w gminie Wadowice Górne, powiat mielecki, województwo podkarpackie. W chlewni utrzymywano 116 świń (6 loch, 24 prosięta, 48 warchlaków, 38 tuczników).

Z kolei 110. ognisko ASF (ognisko pierwotne), które także wyznaczono 30 września, zlokalizowano w gospodarstwie, w którym utrzymywano 38 świń (3 lochy, 3 prosięta, 22 warchlaki, 10 tuczników), położonym w miejscowości Golejewo, w gminie Pakosław, powiat rawicki, województwo wielkopolskie. 

Wszystkie gospodarstwa, w których potwierdzono chorobę, znajdowały się na obszarze objętym ograniczeniami i wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Co więcej, Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła w nich już wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Setki gospodarstw i ponad 70 tys. świń zagrożonych


- Wystąpienie ogniska w Golejewie drastycznie zmienia sytuację rolników w powiecie. Obszar, który do tej pory na mapach był zaznaczony na niebiesko - czyli wolny od ASF i objęty tylko pewnymi ograniczeniami, teraz znajdzie się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej. Sytaucja jest dużo poważniejsza niż wtedy, gdy ognisko ASF stwierdzono na terenie gminy Bojanowo. Ta część powiatu jest typowo rolnicza i funkcjonuje na niej dużo większa liczba gospodarstw trudniących się hodowlą trzody - podaje portal rawicz24.pl

Jak poinformował Mieczysław Kowalonek z Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej, pomór w gospodarstwie położonym w Golejewie w gminie Pakosław (pow. rawicki, woj. wielkopolskie) najprawdopodobniej został zawleczony ze słomą. 

- W strefie zapowietrzonej, czyli w promieniu 3 kilometrów od ogniska mamy 74 gospodarstwa i ponad 4 tysiące świń. W strefie zagrożonej - w promieniu 10 km - jest 525 gospodarstw i ponad 70 tys. świń - zaznaczył pracownik Inspekcji.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl, www.rawicz24.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)