Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Kolejne przypadki ASF na Podlasiu

Obrazek

Inspekcja weterynaryjna odnotowała już 38 przypadków ASF przy wschodniej granicy.

Paulina Janusz-Twardowska24 lutego 2015, 14:23

Jak informuje GIW, w ostatnich dniach potwierdzono kolejne trzy przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Tym razem padłe zwierzęta odnaleziono w:

  • Wierzchlesiu, gm. Szudziałowo, pow. sokólski; 14 km od granicy;
  • Bielewiczach, gm. Gródek, pow. białostocki;  9,5 km od granicy;
  • Kondratkach, gm. Michałowo, pow. białostocki; 0,5 km od granicy.

Wszystkie odnalezione dziki znajdowały się na terenie objętym ograniczeniami. Ich zwłoki po przebadaniu prób w laboratorium w Puławach zostały unieszkodliwione.

Od pierwszego wykrytego przypadku pomoru świń do lutego br. inspekcja weterynaryjna odnotowała 38 przypadków choroby u 69 dzików oraz trzy ogniska u 11 świń.

Zdaniem głównego lekarza weterynarii Marka Pirsztuka, pomór wciąż udaje się utrzymać na obszarze o promieniu 35 km. Najwięcej przypadków stwierdza się tuż przy wschodniej granicy. Badania laboratoryjne potwierdzają wczesne zakażenie polskich dzików i ostry przebieg choroby co zdaniem Pirsztuka sugeruje, że ASF nie występuje w Polsce endemicznie.
Więcej na temat pomoru w naszym kraju przeczytacie w marcowych aktualnościach w „top świnie” na s. 2.
pjPicture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)