Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Komisja wprowadziła restrykcje na Podlasiu

Obrazek

W związku z wystąpieniem na początku br. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń domowych na terytorium Polski Komisja Europejska wprowadziła nowe, bardziej rygorystyczne obostrzenia w części województwa podlaskiego.

Anna Kurek14 kwietnia 2015, 11:53

Takich obostrzeń jeszcze na terenie Polski nie było. Dotychczas żaden obszar nie był oznaczony wprowadzonym decyzją Komisji oznaczeniem tzw. części III. Jedynie Litwa i Łotwa miały je wcześniej opisane. Poza obszarem z części IV, gdzie choroba występuje endemicznie (np. na Sardynii) jest to część z najbardziej rygorystycznymi obostrzeniami. Oznacza to absolutny zakaz przemieszczania świń, świeżego mięsa wieprzowego, produktów zawierających wieprzowinę, nasienia, komórek jajowych, zarodków oraz wszelkich produktów ubocznych ze świń z gospodarstw znajdujących się na terenie części III. Należy przyjąć, że gospodarstwa tam położone praktycznie nie mają możliwości funkcjonowania. Odstępstwo dotyczy jedynie przemieszczenie poza obszar części III produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego ze świń, w tym nieprzetworzonych martwych zwierząt z gospodarstw lub tusz z rzeźni do zakładu przetwórczego lub spalarni.

Z dotychczasowej części II do części III zostały przeniesione:

  •     w powiecie białostockim, gminy: Gródek i Michałowo
  •     w powiecie sokólskim, gminy: Krynki, Kuźnica, Sokółka oraz Szudziałowo.

Sytuacja w tym regionie jest opisywana jako dynamiczna, a jej rozwój jest niepewny. 

Jak poinformował nas zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, na terenie tym znajdowało się w lutym br. ok 2,5 tys. świń, ale w bardzo rozproszonej produkcji. Sprzedaż zwierząt z tych gospodarstw jest możliwa na dotychczasowych zasadach (po przebadaniu), jednak utrudnieniem jest to, że mogą one zostać sprzedane wyłącznie do zatwierdzonej ubojni. Póki co żaden z zakładów nie zgłosił się do GIW z propozycją współpracy, a zatem od 2 tygodni rolnicy z obszaru III są pozbawieni możliwości spzredaży tuczników. aku

Fot. A. KurekPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)