Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Listopadowe przepisy od KE mogą jeszcze zostać zmienione?

Obrazek

Rząd zamierza ubiegać się w KE o zmianę rozporządzenia wprowadzającego obowiązek ogrodzenia gospodarstw i planu bezpieczeństwa biologicznego, tymczasem IW będzie egzekwować te przepisy od listopada.

wk22 września 2021, 12:45

Rozporządzenie wykonawcze Komisji Europejskiej nr 605 wprowadziło dwa nowe wymagania weterynaryjne. Po pierwsze, konieczność ogrodzenia minimum budynków, gdzie utrzymywane są świnie. Po drugie, posiadanie tzw. „Planu bezpieczeństwa biologicznego”, zawierającego opis podstawowych czynności, jakie podejmuje się w gospodarstwie w celu ochrony przed wnikaniem wirusów ASF.

Jak informował już w maju Główny Inspektorat Weterynarii, plan ten zawiera znane już wymagania, jak konieczność zmiany obuwia i ubrania roboczego przy wejściu do budynków inwentarskich, jak i nowe w brzmieniu, ale znane już wcześniej zasady podziału na tzw. strefę czystą, czyli budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza oraz strefę brudną - podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa, gdzie mogą przychodzić goście z zewnątrz. Jak informowaliśmy, Inspekcja Weterynaryjna będzie pomagać rolnikom w stworzeniu tego dokumentu.

Czas na dostosowanie

Teoretycznie, rozporządzenie 605 obowiązuje wprost od kwietnia, ale Inspekcja Weterynaryjna postanowiła egzekwować je dopiero od listopada.
– Termin na dostosowanie się do tych wymogów był tak naprawdę terminem od kiedy weszło w życie rozporządzenie. Inspekcja Weterynaryjna bardzo zdroworozsądkowo podeszła do dwóch nowych wymogów, czyli konieczności posiadania ogrodzenia, w sytuacji kiedy producent wywozi świnie poza strefy, jak również do potrzeby posiadania zatwierdzonego planu bioasekuracji. Stąd termin końca października, który jest terminem umownym - mówiła w Sejmie Magdalena Zasępa, dyrektor Departamentu Hodowli Zwierząt MRiRW.

Czas od kwietnia do października miał być okresem, w którym rolnicy będą mieli możliwość dostosowania się do nowych wymogów.

Rozporządzenie do zmiany

Ale polski rząd zapowiada, że będzie się starał o zmianę tych przepisów.
– Będziemy się ubiegać o rewizję tego rozporządzenia przez Komisję Europejską, bo ono zostało wydane w bardzo szybkim trybie, co uniemożliwiło państwom członkowskim oraz rolnikom przygotowanie się do tak szybko proponowanych przepisów. Mamy duże wątpliwości co do samej procedury zastosowanej przez Komisję Europejską – mówiła w Sejmie Magdalena Zasępa.

wk
fot.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)