Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Lubelskie: Potwierdzono 7. ognisko ASF w stadzie świń w 2020 roku

Trwa czarna passa z ASF w roli głównej. Główny Lekarz Weterynarii poinformował wyznaczeniu na terytorium Polski 7 w 2020 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF). Trwa likwidacja tego stada.

Bartłomiej Czekała20 lipca 2020, 17:16
Jak podaje GIW, wirusa afrykańskiego pomoru świń potwierdzono we wspomnianym stadzie na podstawie wyników badań z 17 lipca 2020 r., otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF nr 7 w 2020 r. zostało wyznaczone w gospodarstwie, w którym utrzymywano 10 świń (5 warchlaków, 1 tucznika i 4 lochy), położonym w miejscowości Wola Obszańska, w gminie Obsza, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest na obszarze objętym ograniczeniami (obszar określony w części II załącznika do decyzji KE 2014/709/UE).

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że wdrożyła już wszystkie procedury likwidacji ogniska choroby, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń.

Przypomnijmy, że poprzednie 6. ognisko ASF w tym roku potwierdzono 3. lipca w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie).

Więcej na temat ASF w Polsce przeczytasz w zakładce Afrykański Pomór Świń.

oprac. bcz na podst. GIW
Fot. Sierszeńska

Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy