Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Lubuskie: Kolejne przypadki wirusa ASF u dzików

Obrazek

Wieści o tym, że wirus afrykańskiego pomoru świń pojawił się nagle na zachodzie Polski spadła na nas tydzień temu jak grom z jasnego nieba. Spływają do nas kolejne złe informacje. Badania tusz kolejnych trucheł znalezionych dzików wykazały obecność wirusa ASF.

Donata Kosicka21 listopada 2019, 13:25
Wirus ASF w województwie lubuskim rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie. O pierwszym padłym dziku, u którego wykryto wirus afrykańskiego pomoru świń informowaliśmy za pomocą naszego portalu dokładnie tydzień temu (14.11). Od tego czasu liczba dzików, która była zarażona znacznie się zwiększyła. Zaledwie 4 dni po pierwszym przypadku (18.11) GLW podał do informacji publicznej wiadomość o drugim przypadku ASF u dzika. Niestety długo nie trzeba było czekać na następne złe wieści, bowiem już kolejnego dnia liczba z dwóch dzików zarażonych wirusem wzrosła aż do 18 osobników. Dzisiaj GLW poinformował o 2 kolejnych przypadkach zarazy wykrytej w tuszach padłych dzików.

W miejscu znalezienia dzików z potwierdzonym badaniami wirusem ASF wyznaczono obszar objęty ograniczeniami (strefa czerwona) oraz wyznaczono obszar ochronny (strefa żółta), która swoim zasięgiem obejmuje część województwa lubuskiego oraz przygraniczne tereny województw wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Podczas IV Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu gościem naszej redakcji był Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii dr Mirosław Welz. W wywiadzie z nami przedstawił aktualną sytuację w zakresie zwalczania wirusa ASF w woj. lubuskim. ZOBACZ FILM!


Picture of the author
Autor Artykułu:Donata Kosicka
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)