Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Minister rolnictwa obiecuje więcej pieniędzy dla gospodarstw dotkniętych ASF

Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu w trakcie panelu poświęconemu Polskiemu Ładowi w rolnictwie minister Grzegorz Puda obiecał więcej pieniędzy dla rolników, którzy ucierpieli z powodu ASF. 

Karol Bujoczek8 września 2021, 17:47

Szalejący w kraju afrykański pomór świń – ASF, to jedno z większych obecnie zagrożeń dla polskich gospodarstw. Minister Grzegorz Puda zadeklarował, że jeśli 200 mln zł nie wystarczy na pokrycie strat i wsparcie bioasekuracji gospodarstw, to tych pieniędzy będzie więcej. Puda przekonywał, że tam gdzie rolnicy musieli zlikwidować stada z powodu ASF muszą ponownie uruchomić produkcję i będą mogli liczyć na wsparcie na uruchomienie produkcji i zasiedlenie chlewni. 

- Sytuacja z ASF nie jest łatwa. Chcemy wprowadzić nowatorskie rozwiązania. Musimy też dać nowe rozwiązania finansowe. Likwidujemy stada i płacimy odszkodowanie, ale wprowadzimy dodatkowe wsparcie od państwa – deklarował Grzegorz Puda. 

Obecny na spotkaniu były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, europoseł, podkreślał, że osobiście jako minister rolnictwa zmagał się z ASF i teraz podkreślał, że jeśli w Polsce nie dokonamy redukcji dzików do 0,1 sztuki na kilometr kwadratowy, to nigdy nie damy rady z ASF. 

- Musimy wreszcie zrobić porządek z PZŁ, by tych dzików było mniej – argumentował Jurgiel. Jego zdaniem, Hiszpanie walczyli z ASF prawie 30 lat i dopiero po wybiciu dzików, a także świń rozpoczęli odbudowę swojej produkcji świń. 

Odpowiadając na nasze pytanie, dlaczego rolnicy mają problem z uzyskaniem odszkodowania minister Grzegorz Puda zaznaczył: - Może powinniśmy pójść o krok dalej. Jeśli dziki krążą wokół gospodarstwa, stwarzając zagrożenie, to może koło łowieckie powinno płacić odszkodowanie, wówczas nie byłoby problemu z redukcją dzików. 

Grzegorz Puda twierdzi też, że przekonuje powiatowych lekarzy weterynarii, by działali rozsądnie. - Każdy kto działa w polskim rolnictwie to wie, że są różne sytuacje, a przysłowiowa dziura w płocie nie zawsze ma wpływ na to, że ASF pojawił się w gospodarstwie. To jest często wątpliwe i płynne. Ale też nie możemy demotywować rolników do stosowania bioasekuracji – argumentował minister. 

Problemy ze sprzedażą z czerwonej strefy  

Dla wielu rolników, którzy znaleźli się w czerwonej strefie ogromnym problemem jest sprzedaż tuczników i cena. Często nawet o złotówkę niższa od notowań rynkowych. 

- Nie mam wpływu na to co zrobi Animex czy inne firmy prywatne na rynku – tłumaczył Grzegorz Puda, ale jednocześnie przyznał, że potrzebne jest pilne rozwiązanie tego problemu i obiecał, że już niebawem poznamy szczegóły. 

Bez uporządkowania rynku świń z czerwonej strefy i przyspieszenia wypłaty odszkodowań, dla rolników u których pojawił się ASF – przecież nie z ich winy! – rolnicy nie będą mogli czuć się bezpieczni i także zaopiekowani przez rząd. 

Minister Puda obiecał też dokładnie przeanalizować, ilu gospodarstwom Inspekcja Weterynaryjna odmówiła odszkodowania i dlaczego. 

Trzymamy zatem za słowo i czekamy na konkrety.  

Karol Bujoczek 

Picture of the author
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)