Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Mrągowo: Świnie utrzymywane nielegalnie i bez bioasekuracji

Obrazek

Wielu rolników wprowadziło niezbędne środki, by spełnić wymogi bioasekuracji, inni nie mając takiej możliwości zrezygnowali z chowu trzody. Ale są też tacy, którzy za nic sobie mają bezpieczeństwo swojego stada i swoich sąsiadów, tak jak rolnik z okolic Mrągowa.

Aneta Lewandowska14 marca 2018, 09:47
Część gminy Mrągowo (woj. warmińsko-mazurskie) należy już do żółtej strefy ASF, czyli obszaru ochronnego. Z tego powodu służby nadzorują przewóz zwierząt na tym terenie, produkcję, sprzedaż i obieg mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego.

Kontrole w całej okolicy


Inspektorat Weterynarii wraz z policją kontrolują transporty zwierząt i ich sprzedaż, żeby uniknąć możliwego rozprzestrzenienia się choroby. W grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców i rolników, zajmujących się utrzymywaniem świń. Nawet, jeśli hodowcy w okolicy zachowują wszystkie środki bioasekuracji i starają się jak mogą, by epidemia nie dosięgnęła właśnie ich stada, konieczne jest sprawdzenie, czy sąsiedzi także wykazują się rozsądkiem. Nielegalny handel trzodą, np. na stoiskach targowych lub bazarach, a także lokale gastronomiczne różnego rodzaju są sprawdzane pod kątem podejrzanej wieprzowiny przez służby weterynaryjne i Sanepid.

Nielegalna hodowla


Jak się okazuje, kontrole w tym przypadku przyniosły niespodziewane odkrycie. W jednym z gospodarstw na terenie gminy Mrągowo pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej i policjanci odkryli nielegalną hodowlę świń.

Nielegalna hodowla brzmi bardzo poważnie, ale uchybień było wiele – nie tylko zwierzęta nie były zgłoszone do ARiMR i były nieoznakowane. Pochodziły z niewiadomego źródła. Hodowla nie była zabezpieczona przed potencjalnym dostaniem się do budynku wirusa, co oznacza, że rolnik nie spełnił wymogów bioasekuracji.

W związku z naruszeniem Ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczania chorób zakaźnych gospodarzowi grozi teraz wysoka grzywna, a stadu likwidacja.

Policjanci z mrągowskiej komendy ostrzegają, że podobne kontrole będą prowadzone w całej okolicy, nie tylko w gospodarstwach, ale też na targowiskach i w restauracjach.al na podst. KPP Mrągowo


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)