StoryEditor

Nadzwyczajna pomoc do 1,94 zł/kg tuszy

Na publikację czeka projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej przyznający Polsce nadzwyczajne środki wsparcia rynku wieprzowiny. Pieniądze są przeznaczone na łagodzenie skutków ekonomicznych związanych z wystąpieniem w Polsce ASF.
04.04.2017., 13:04h

Środki z budżetu europejskiego będą stanowiły obok rekompensat drugie źródło pomocy dla producentów objętych skutkami afrykańskiego pomoru świń ASF. Pomocą zostanie objęty obszar tzw. małych pasków oraz obszary wyznaczone aktami prawa lokalnego wokół ognisk ASF, a także strefa niebieska. O nadzwyczajne środki wnioskować będą mogli producenci, którzy skierowali do uboju tuczniki lub lochy. Pomoc dotyczyć będzie łącznie do 50 tys. zwierząt.
W rozporządzeniu Komisji przewidziano następujące stawki pomocy:

  1. lochy - 0,34 EUR/kg (1,44 PLN/kg) masy tuszy;
  2. inne świnie: różnica między ceną raportowaną przez Polskę w regionie, w którym zlokalizowane jest gospodarstwo producenta w tygodniu dostawy świń do ubojni i ceną rzeczywiście zapłaconą producentowi zgodnie z fakturą, ale nie więcej niż:
  • 0,23 EUR/kg (0,97 PLN/kg) dla świń o masie tuszy do 93 kg;
  • 0,34 EUR/kg (1,44 PLN/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 93 kg, ale nie więcej niż 105 kg;
  • 0,46 EUR/kg (1,94 PLN/kg) dla świń o masie tuszy powyżej 105 kg.

Pomoc będzie przyznana w przypadku spełnienia następujących warunków gdy zwierzęta:

  • podlegały ograniczeniom handlowym w związku z ASF w jakimkolwiek okresie od 1 sierpnia do 18 listopada 2016 r.;
  • były obecne na obszarze kwalifikującym się do pomocy w dniu, w którym został on objęty restrykcjami lub urodziły się i były chowane na tym obszarze po tym dniu;
  • zostały ubite w okresie od 1 sierpnia 2016 r. do 30 listopada 2016 r.;

Pomoc nie będzie przysługiwała jeżeli producent skorzystał, w odniesieniu do tych samych sztuk, z pomocy państwa, ubezpieczeń lub wkładu finansowego w ramach rozporządzenia nr 652/2014. Nie otrzyma też pieniędzy, jeśli skorzystał z rekompensat do tych samych świń przewidzianych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 lutego 2017 r. w sprawie realizacji przez Agencję Rynku Rolnego zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych sektorach hodowlanych

Wśród warunków rozporządzenia Komisji uprawniających do otrzymania pomocy nie będzie warunku niezwiększania produkcji świń.

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 22:29