Reklama zniknie za 11 sekund

Najpierw kupno, teraz sprzedaż

Obrazek

Przetasowań na rynku gigantów chemicznych i nasiennych ciąg dalszy. Tym razem kupującym jest BASF, a sprzedającym Bayer.

Jacek Daleszyński16 października 2017, 14:03
BASF kupi od firmy Bayer markę LibertyLink, na którą składają się nasiona tolerancyjne na powschodowe herbicydy oraz właśnie te herbicydy. Transakcja ma opiewać na sumę 6,97 mld dolarów.

Co to jest LibertyLink?

Na rynku znamy już takie marki, w skład których wchodzą nasiona konkretnych gatunków wraz z dedykowanym herbicydem. Tym właśnie jest LibertyLink. W jego ramach BASF nabywa:
  • hybrydowy rzepak (canola) pod marką InVigor w Ameryce Północnej,
  • rzepak w Europie,
  • bawełnę w obu Amerykach i w Europie,
  • soję w obu Amerykach.

Jednocześnie wraz z biznesem nasiennym przejęte zostają nieselektywne herbicydy dedykowane specjalnie tym nasionom, oparte na glufosynacie amonowym, a dostępne pod markami Liberty, Basta i Finale.
Sprzedaż jest elementem większej całości, czyli nabycia przez Bayer firmy Monsanto. Oficjalnie fuzja ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2018 r. (jeszcze 2 tygodnie temu miał to być styczeń 2018). Gdyby do takiej sprzedaży nie doszło to Bayer posiadałby w swojej ofercie niejako dwie wykluczające się marki: Roundoup Ready przejęty od Monsanto, w którym główną role grają odmiany tolerancyjne na glifosat oraz właśnie markę Liberty Link.

Oprócz marki BASF nabywa też związane z nią dział badań i rozwoju oraz hodowli, a także pracowników, którzy w ramach tych właśnie działów pracują dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Brazylii, Niemczech i Belgii – w sumie ponad 1800 pracowników.

jd, fot. BASF


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)