Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Nie będzie kompromisu w sprawie bioasekuracji

Obrazek

Bioasekuracja – to jedno z najczęściej wypowiadanych słów w kontekście produkcji świń, w ostatnich miesiącach. O tym, jak interpretować zapisy zawarte w Programie bioasekuracji, który od dwóch tygodni obowiązuje na terenie całego kraju rozmawiamy z Krzysztofem Jażdżewskim, zastępcą głównego lekarza weterynarii. 

Anna Kurek17 marca 2018, 12:37

  • Rolnicy dopytują o szczegóły programu bioasekuracji i jego interpretację. Posiadający i bydło, i świnie pytają, czy konieczne jest, aby zmieniali odzież i obuwie przechodząc nawet kilka razy dziennie pomiędzy budynkami?

  • Krzysztof Jażdżewski: Rolnicy powinni się przebierać zawsze wchodząc do pomieszczenia, w którym utrzymywane są świnie. Pamiętajmy, że zupełnie inny jest system utrzymania i żywienia bydła i świń. Krowy wychodzą na pastwisko, otrzymują zielonkę, więc szczególnie latem, kiedy zagrożenie przeniesieniem wirusa ASF z zewnątrz jest najwyższe, może dojść do zakażenia świń. 

  • Czyli trzeba zorganizować w gospodarstwie zaplecze, które to umożliwi?

  • Krzysztof Jażdżewski: Nikt nie mówi, że rolnicy muszą mieć nie wiadomo jak profesjonalnie zorganizowane śluzy i łazienki. Trzeba zrozumieć, na czym polega bioasekuracja. Chodzi o odseparowanie zwierząt wrażliwych na ASF, czyli świń, od środowiska zewnętrznego. Zatem musi być przynajmniej odizolowane (oddalone) od kojców dla świń miejsce, w którym można zmienić obuwie i ubranie wierzchnie. 

Cały wywiad z Krzysztofem Jażdżewskim znajdą Państwo w najnowszym, kwietniowym numerze "top świnie". Zapraszam do lektury.  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy