Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Niedługo skończy się odstrzał dzików

Obrazek

Na Podlasiu kończy się odstrzał dzików za pieniądze z samorządu województwa podlaskiego. Do tej pory odstrzelono 340 dzików, choć planowane jest do końca czerwca zlikwidowanie 500 sztuk.

Aleksandra Galus19 czerwca 2015, 11:44

Na chwilę obecną dzików jest już w tym regionie o około 40% mniej, niż na początku marca br. Różnicę widać niemal gołym okiem – powiedział marszałek województwa, Mieczysław Baszko, podczas konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku.

Odstrzał dzików w tym regionie jest konieczny z uwagi na fakt, że tamtejsze dziki rozprzestrzeniają wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Do tej pory wykryto go u 111 dzików oraz trzy ogniska u świń. Od marca br. dodatkowe odstrzały dzików realizuje ponad 30 kół łowieckich i jedno nadleśnictwo. Zlecenie wydał samorząd województwa. Odstrzał ma się odbywać w wyznaczonych miejscach, gdzie wystąpił wirus ASF. Samorząd wydał na ten cel 200 tys. zł (czyli 400 zł na jednego dzika). Celem jest redukcja populacji tych zwierząt w kontekście szalejącego pomoru oraz jako skutek poprzednich działań, zabraniających odstrzał, przez co dziki zaczęły nadmiernie zwiększać populację i wyrządzać szkody na polach rolników.

Odstrzały dzików za pieniądze samorządu województwa są prowadzone w części powiatów: sokólskiego i białostockiego, na terenach z ograniczeniami w związku z występowaniem ASF w regionie, w gminach: Kuźnica, Sokółka, Szudziałowo, Krynki, Gródek, Michałowo, Nowy Dwór, Dąbrowa Białostocka, Sidra, Janów, Czarna Białostocka, Supraśl i Wasilków.  ag

Źródło: PAPPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)