Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Niemcy boją się ASF!

17.07.2017

Drukuj

Niemcy boją się ASF!

Artykuł dostępny

Röring spotkał się w miniony piątek w Bielefeld z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem Hoganem. Podczas rozmowy alarmował, że niespodziewane wykrycie wirusa afrykańskiego pomoru świń w populacji dzikich świń na wschodzie Republiki Czeskiej zagraża całej europejskiej produkcji trzody chlewnej.

r e k l a m aZdaniem przewodniczącego WLV konsekwencje dalszego rozprzestrzeniania się ASF na zachód byłyby dramatyczne zwłaszcza dla hodowców trzody chlewnej w Niemczech, ponieważ nieuniknione w tym przypadku ograniczenia handlu doprowadzi do ogromnego spadku cen, a to doprowadzi do bankructw wielu niemieckich gospodarstw.

Być może opinia Johannes Röring wynika także z obserwacji tego, co dzieje się w Polsce, gdzie szalejący na wschodzie kraju wirus pomoru rzutuje na całą branżę trzodziarską, a w strefach ASF wpędza producentów świń w ogromne tarapaty finansowe. Tak zdecydowana reakcja WLV na wykrycie pomoru w Czechach jest zapewne skutkiem tego, że jest to w niewielkiej odległości od Niemieckich granic. Dotychczasowa lokalizacja wirusa na wschodzie Polski pozwalała Niemcom czuć się jeszcze bezpiecznie.

Przewodniczący WLV podkreślał w rozmowie z Philem Hoganem, że zagrożenie jest duże ponieważ około 40% wieprzowiny produkowanej w Niemczech trafia na eksport do innych krajów UE oraz do Azji. Zaapelował do unijnego komisarza, by wspólnie z niemieckimi władzami Komisja Europejska podjęła wszelkie niezbędne środki w celu zmniejszenia ryzyka pojawienia się ASF w Niemczech, w tym ograniczenie populacji dzików.

Przypomnijmy, że w okolicach czeskiego Zlina wykryto już 30 przypadków ASF u padłych dzików. Tamtejsze władze zadziałały stanowczo i zarządziły odstrzał tej zwierzyny w całym kraju.

oprac. bcz na podstawie AgE
Fot. Pixabay

CZYTAJ TAKŻE:

Pomór rozchodzi się w Czechach

Mamy pomór w dużej chlewni!

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Co wysiać po wymokniętych oziminach?

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii