Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Niemcy odgrodzą się na stałe od Polski?

Obrazek

Niemcy poczyniły pierwsze kroki w kierunku budowy stałego ogrodzenia na granicy z Polską. Płot ma powstrzymać migrację dzików i uchronić niemieckich hodowców przed ASF.

Paulina Janusz-Twardowska10 lipca 2020, 12:27
Niemcy chcą zapobiec przedostawaniu się dzików na swoje terytorium. W ten sposób chcą powstrzymać ekspansję afrykańskiego pomoru świń. Na początku tego roku w naszym kraju potwierdzono przypadek ASF w odległości nieco ponad 10 km od granicy z Niemcami. Nasi sąsiedzi obawiają się, że naturalne bariery – Odra i Nysa nie wystarczą dziki są całkiem dobrymi pływakami. W końcu sforsowały Bug i przedostały się ze wschodu na teren Polski.

Niemieckie landy wyraziły zatem chęć zbudowania stałego ogrodzenia na granicy z naszym kraju. Zgodnie z komunikatem prasowym Brandenburgii w tym landzie poczyniono pierwsze krok do budowy ogrodzenia, a mianowicie rozpoczęto procedurę zmiany ustawy o ochronie zmiany zwierząt. Obecnie prawo nie zezwala na umieszczanie stałych ogrodzeń w celach prewencyjnych – To jest punkt, który powinno się zmienić – powiedziała Anna Heyer-Stuffer, sekretarz stanu ds. ochrony konsumentów w Brandenburgii.

Projekt ustawy został opracowany przez niemiecką radę federalną, organ ustawodawczy reprezentujący 16 krajów związkowych Niemiec. Następnym krokiem, zanim projekt ustawy stanie się prawem, będzie głosowanie nad nim przez  niemiecki parlament. Ustawa ma trafić pod głosowanie jesienią.
Brandenburgia jest jednym z landów opowiadających się za budową stałego, silnego ogrodzenia, które ochroni kraj przed wejściem dzików zakażonych ASF.

W przypadku wykrycia wirusa w Niemczech konsekwencje dla handlu międzynarodowego będą poważne. Wpłynie to nie tylko na branżę trzody chlewnej, ale także na inne firmy w łańcuchu żywnościowym. Heyer-Stuffer nazwała stały płot „skutecznym środkiem” oraz „pilnie niezbędnym”.
W tej chwili Brandenburgia chroni się przed polskimi dzikami płotem mobilnym, na który zezwala tamtejsze prawo.

Z kolei Dania już w zeszłym roku zbudowała stałe ogrodzenie, aby chronić swoją 70-kilometrową granicę z Niemcami.
Tymczasem w naszym kraju ASF hula na całego. Odnotowaliśmy już 6 ognisk choroby w chlewniach oraz ponad 990 przypadków choroby u dzików.
Nowe przypadki ASF w Polsce 2020 pojawiły się w siedmiu województwach:
  • warmińsko- mazurskim
  • lubuskim
  • podlaskim
  • lubelskim
  • podkarpackim
  • mazowieckim
  • wielkopolskim.


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)